banner23

banner26

banner24

banner25

IBM, Rusya pazarından çekiliyor

ABD'li teknoloji firması IBM; Ukrayna'da yaşananlar sebebiyle Rusya'dan çekilmeyi planladıklarını ve Rusya'daki tüm operasyonların askıya alındığını duyurdu.

TEKNOLOJİ 08.06.2022, 12:57
IBM, Rusya pazarından çekiliyor
banner34

ABD'li firmalar Rusya'dan birer birer çekilmeye devam ediyor. 

ABD'li teknoloji firması IBM, şirketin Rusya'dan ayrılacağını duyurdu. Şirketin ayrılmasına gerekçe olarak Ukrayna'da yaşanan savaş gösterildi.

Yaptığı açıklama ile IBM'nin Rusya'daki tüm operasyonlarını askıya aldıklarını söyleyen IBM CEO'su Arvind Krishna, çalışanların ayrılık sürecinden daha az etkilenmesi için çekilme sürecinin makul adımlarla gerçekleşeceğini kaydetti. Şirketin Rusya'daki web sitesinde ise “Bu içerik artık mevcut değil.” mesajına yer verildi.

IBM'in geliri yıllık bazda yüzde 6,5 azaldı - Dünya Gazetesi

IBM Mart ayının başlarında, Rusya'daki ticari faaliyetin askıya alındığını, yazılım satışlarının sona erdiğini ve Rus savunma şirketleri ile iş birliğini durdurduğunu duyurmuştu.

IBM'in 2021'deki toplam gelirinin yaklaşık yüzde 0,5'ini oluşturan Rusya pazarı IBM için küçük bir pazar olarak görülüyor. Bu oran IBM'in 57,4 milyar dolarlık toplam gelirinin 300 milyon dolarına tekabül ediyor.

23°
açık