banner23

banner26

banner24

banner25

İngiltere'de "deepfake" tehditlerine karşı önlem alma çabası

İngiltere'nin siber güvenlik ve istihbarat kurumu GCHQ, yapay zeka ile oluşan tehditlerin yine yapay zekanın kullanılmasıyla ortadan kaldırılabileceğini açıkladı.

TEKNOLOJİ 25.02.2021, 12:04
İngiltere'de "deepfake" tehditlerine karşı önlem alma çabası
banner34

Siber saldırılara karşı koruma stratejileri oluşturması adına İngiltere hükümeti tarafından kurulan GCHQ (Government Communications Headquartesr), diğer devletlerin İngiltere'ye yönelik kullandığı dezenformasyon saldırılarına karşı yapay zekanın kullanılabileceğini açıkladı.

Sky News tarafından yapılan habere göre GCHQ'nun açıklamasında yapay zeka ile çevrimiçi olarak halkı yanıltmak adına kullanılan ve "deepfake" teknolojisiyle elde edilen videolar ile  ses materyallerini tespit etmek de mümkün olabilir.

GCHQ, rakip devletlerin sahte videolar ve ses materyalleriyle kamusal ortamdaki tartışmaları alevlendirmek adına yapay zekayı nasıl kullandıklarını özetledi. Yapay zekanın bireylerin inançlarını ve politik düşüncelerini analiz etmek için kullanılabileceğine dikkat çekildi. Bu analiz neticesinde bireylerin doğrudan hedef alındığı belirtildi.

30°
parçalı az bulutlu