banner23

banner26

banner24

İngiltere sosyal medya düzenlemesine gidiyor

Sosyal medyada yanlış bilgi ile halkı yönlendirme hareketlerinin korona virüs döneminde had safhaya ulaşmasından dolayı İngiltere, düzenleme yapmaya yöneldi.

TEKNOLOJİ 25.07.2020, 10:24
İngiltere sosyal medya düzenlemesine gidiyor
banner34

Sosyal medya platformlarındaki kontrolsüzlük devlet yönetimlerini rahatsız etmeye devam ediyor. Halk arasında nefret söylemi, hakaret ve kötüye yönlendirme gibi pek çok negatif etkiye sebep olabilecek bir serbestliğin bulunması devletleri düzenleme yapmaya yönlendiriyor. 

Almanya'da NetzDG ve Türkiye'de 24 Temmuz tarihinde kabul edilen düzenlemeler bu yasa tasarıları için örnek teşkil ediyor. İngiltere Parlamentosu'nda, sosyal medya platformlarını doğrudan kontrol eden bir düzenlemenin bulunmamasının sonuçlarından doğan rahatsızlıklar dile getirildi. Komite Başkanı Julian Knight, teknoloji şirketlerinin bu kadar bağımsız olmaması gerektiğinin altını çizdi. 

Bu konuda geç kalınmış olduğunu dile getiren Komite Başkanı, sosyal medya şirketlerinin vicdanlarına bel bağlamanın yanlışlığından söz etti. Komite, sonbahar sonuna kadar konuyla ilgili yasal düzenlemenin taslağının hazırlanmasına karar verdi.

28°
az bulutlu