banner23

banner26

banner24

Instagram algoritmasında uyuşturucu skandalı

Yeni hazırlanan bir rapora göre Instagram algoritmaları, küçük yaştaki kullanıcılara uyuşturucu satıcılarının hesaplarını tavsiye ediyor.

TEKNOLOJİ 08.12.2021, 12:19
Instagram algoritmasında uyuşturucu skandalı
banner34

Tech Transparency Project tarafından hazırlanan bir rapor, Instagram algoritmasına ilişkin ürperten gerçeği ortaya çıkardı. Yapılan araştırmaya göre Instagram algoritması, uyuşturucu satıcılarının suç işlemesine destek oluyor.

The Verge tarafından yapılan habere göre raporda, Instagram algoritmalarının küçük yaştaki kullanıcılara uyuşturucu hesaplarını önerdiği kaydedildi.

13, 14, 15 ve 17 yaşlarındaki genç kullanıcılar için yedi sahte hesap oluşturan Tech Transparency Project (TTP), uyuşturucuyla ilgili içerikler aratarak inceleme yaptı. İnceleme sonucunda Instagram'ın bu içeriklerin aratılmasını durdurmadığı görüldü. Aktarılana göre bu hesaplardan arama çubuğuna "buyxanax" yazıldığında, platform otomatik olarak sonuçları doldurdu. Önerilen hesaplardan biri bir Xanax satıcısıydı. 

Öneri ikilemi

Raporda Instagram'ın uyuşturucuyla ilgili içeriklere yönelik engelleyicilerinin yeterli olmadığı görüldü. Platform, #mdma gibi uyuşturucuyla ilgili birçok 'hashtag'i yasaklıyor. Ancak araştırmacıların oluşturduğu sahte hesaplardan bu 'hashtag'i arandığında Instagram'ın #mollymdma gibi alternatifler önerdiği görüldü. 

Intagram yetkilisi Stephanie Otway tarafından yapılan açıklamada ihlalleri kontrol etmek için 'hashtag'lerin gözden geçirileceği bildirildi.

29°
açık