banner23

banner24

Instagram'dan 18 yaş altındakilere yeni adım

Instagram, 18 yaş altındaki çocuk ve gençlere güvenli bir hizmet sunmak için uygulamaya girmeden önce tüm kullanıcılarından doğum tarihlerini girmelerini isteyecek.

TEKNOLOJİ 01.09.2021, 11:36
Instagram'dan 18 yaş altındakilere yeni adım

Instagram, 18 yaş altındaki çocuk ve gençlerin uygulamayı güvenli bir şekilde kullanabilmeleri için yeni bir adım attı.

Buna göre Instagram, 2019'dan beri uygulamaya kaydolma sürecinin bir parçası olarak yeni kullanıcılardan doğum tarihlerini girmeleri isterken ilk kez mevcut kullanıcılardan uygulamayı açtıklarında yaşlarını vermeleri talep edecek.

TRT Haber'in verdiği bilgilere göre, Instagram bu konuda bir açıklama yaptı. Açıklamada "Bu bilgi, gençler için yeni güvenlik özellikleri oluşturmamıza ve doğru yaş grubuna doğru deneyimleri sunmamıza yardımcı oluyor. Son örnekler, yetişkinlerin kendilerini takip etmeyen 18 yaşından küçük kişilere mesaj göndermesini önlemek için mart ayında yaptığımız değişiklikleri içeriyor.” ifadelerine yer verildi.

İngiltere'de yaşa uygun kod uygulaması 

Instagram’ın bu güvenlik adımından 2 gün sonra da İngiltere, yaşa uygun tasarım kodunu uygulamaya başladı. İngiltere'nin bu kod uygulaması; şirketlerin çocuk kullanıcıları belirlemesini ve kişisel verileri korumak, davranışlarını değiştirme girişimlerini sınırlamak ve onların refahına öncelik vermek için özel çaba sarf etmelerini zorunlu kılıyor. Instagram bir başka güncellemesinde reklam verenlerin temel demografik bilgiler dışında herhangi bir bilgi kullanarak 18 yaşın altındaki kitleleri hedeflemesini engellemişti.

banner34