banner23

banner24

Intel CEO'su: Çip krizi 2023'e kadar sürecek

Intel CEO'su Pat Gelsinger, çip krizinin önümüzdeki yıllarda da süreceğini açıkladı.

TEKNOLOJİ 23.10.2021, 16:51
Intel CEO'su: Çip krizi 2023'e kadar sürecek

Dünya genelinde devam eden çip krizi, durumun ileriki yıllar için olumlu seyretmeyeceğini düşündürüyor.

ShiftDelete.com'un haberine göre, çok sayıda sektörü etkileyen çip krizi hakkında Intel CEO'su Pat Gelsinger'den bir açıklama geldi. Uzun zamandır pazar payında küçülme yaşayan ve gelecek dönemde tekrar ayağa kalkma planları olan Intel CEO'su, çip krizinin bir süre daha devam edeceğini açıkladı.

Gelsinger, CNBC ile yaptığı röportajda, oyun bilgisayarları için geliştirilen işlemci ve ekran kartlarının yonga üretimlerinde 2023'e kadar aksamalar yaşanacağını söyledi. Tüm teknoloji endüstrisini etkileyen çip krizinin zamanla düzeleceğine inandığını söyleyen Gelsinger, 2022 sonlarına kadar arz talep dengesinin oturmayacağını da vurguladı.

Bilgisayar satışlarındaki artış konusunda iyimserliğini korumaya devam eden Gelsinger, bu durumun gelecek yıl sürmesini beklediğini söyledi.

ABD merkezli mikroçip üreten AMD şirketinde de aynı durumlar yaşanıyor. Şirketin CEO'su Lisa Su da söz konusu çip krizinin ve tedarik sürecinde yaşanan problemlerin bu yıl çözüme kavuşmayacağını dile getirdi.

Su, 2022 yılı itibariyle arz talep dengesinin ve sektörler arasındaki yarışın biraz daha düzene oturmasıyla birlikte, problemin çözülmese bile daha az önem arz eden bir hale geleceğini kaydetti. Düzelmenin hemen gerçekleşeceğinin beklenmesinin ise gerçekçi olmadığına da dikkat çekti.

Dünyayı etkisi altına alan çip krizi, pandeminin başlamasıyla patlak verdi. Pandeminin etkisiyle getirilen kısıtlamalarla çok sayıda üretim merkezi, faaliyetlerini bir süreliğine askıya aldı. Kısıtlamaların kalkmasının ardından gelen talepler mevcut çiplerden fazla olunca çip krizi yaşanmaya başlamıştı.

banner34