banner23

banner26

banner24

banner25

İran'da sahte ''Starlink'' sitesi vakası

İran'da dolandırıcılar, Elon Musk'un uydu yolu ile internet projesi olan Starlink adına sahte bir internet sitesi açarak, kullanıcılardan Bitcoin topladı.

TEKNOLOJİ 08.07.2021, 16:40
İran'da sahte ''Starlink'' sitesi vakası
banner34

İnternete erişimin kısıtlı olduğu İran'da, sahte Starlink vakası yaşandı.

Tesla Rati'nin haberine göre İran'da dolandırıcılar, Elon Musk'ın şirketi SpaceX'in uydular aracılığı ile internet projesi olan ''Starlink'' adına sahte bir site açarak birçok kullanıcıyı dolandırdı. Dolandırıcıların kimliklerini gizlemek için www.starlinkiran.com ismini verdikleri siteye yapılan ödemeleri Bitcoin yolu ile kabul ettikleri belirtildi.

Sahte Starlink sitesine kaydolmak için kullanıcılardan isim, e-posta, adres, telefon numarası gibi bilgiler isteyen sistem, ödemenin nasıl yapılacağına dair bilgileri ise e-posta yolu ile iletiyor. Starlink'in uydu ekipmanları için 249 dolar, aylık abonelik ücreti için ise 49 dolar isteyen dolandırıcıların, ödemeleri sadece Bitcoin yolu ile kabul ettikleri vurgulandı. Fakat dolandırıcıların ücretleri bilerek aşağı çektiği, normal şartlar altında Starlink'in uydu ekipman ücretini 499 dolar, aylık abonelik ücretini ise 99 dolar olarak belirlediği ortaya çıktı.

Starlink hizmetinin İran'a ne zaman ulaşacağı belirsizliğini korurken, dolandırıcılar tarafından açılan sitenin hala aktif olduğu görülüyor.

SpaceX'in en önemli projelerinden biri olan Starlink'in özellikle internete erişimin kısıtlı olduğu kırsal ve uzak bölgelere 50 Mbps'den 150 Mbps'ye kadar internet sağlaması bekleniyor. Ancak bu hizmeti sağlarken ülkelerin resmi kurumlarından onay alması gerekiyor.

23°
parçalı az bulutlu