banner23

banner26

banner24

banner25

Jack Dorsey'in TBD şirketinden Web5 girişimi

Twitter CEO'su Jack Dorsey'in finansal hizmetler ve dijital ödeme şirketi Block'un alt kuruluşu TBD, Bitcoin merkezli Web5 ekosistemi kuracağını duyurdu.

TEKNOLOJİ 12.06.2022, 16:27
Jack Dorsey'in TBD şirketinden Web5 girişimi
banner34

Twitter'ı Elon Musk'a satan Jack Dorsey, yeni bir proje üzerinde çalışmalara başladı.

WebTekno'nun haberine göre Twitter'ın kurucusu Jack Dorsey'in finansal hizmetler ve dijital ödeme şirketi Block'un alt kuruluşu olan TBD, Bitcoin merkezli Web5 ekosistemi kuracağını duyurdu. 

Kripto para ve NFT’lerin gün geçtikçe daha da popüler hâle gelmesiyle birçok teknoloji şirketi; merkezi otoroiteleri ortadan kaldıran, merkeziyetsiz ve blok zincirine dayalı bir internet sürümü olarak tanımlanan 'Web3’e yönelik girişimlerde bulunuyor. 

Kripto Paraların Haczi - Birgan & Partners - Danışmanlık ve Avukatlık Bürosu

Şimdi de kripto paralara olan ilgisiyle tanınan Twitter kurucusu Jack Dorsey, TBD şirketiyle bu konu hakkında yeni bir girişimde bulunmaya başladı. Dorsey, yeni yaygınlaşmaya başlayan 'Web3'ü gölgede bırakacak olan Web5 platformunu kurmaya hazırlanıyor.

Block’a ait bir Bitcoin kuruluşu olan TBD, lider kripto para birimini merkezine alan yeni bir merkeziyetsiz internet ortamı kurma planlarını duyurdu. "Web5" olarak adlandırılacak projenin kripto paraları ve blok zincirini kullanan 'Web3’ün aksine yalnızca tek bir blok zincirini yani Bitcoin’i taban alacağı ve kimlik tabanlı bir sistem olacağı aktarıldı. 

Jack Dorsey, BTC Merkezli Web5 İnşa Ediyor

Edinilen bilgilere göre Web5, “Bitcoin blok zinciri üzerinde çalışan herkese açık bir DID ağı” olarak nitelendirilen ION’u kullanacak. "Decentralized identifier" (merkezi olmayan tanımlayıcı) anlamına gelen DID; "onaylanabilir, merkeziyetsiz dijital kimlik" olarak da tanımlanacak.

Dorsey'in; daha önceki açıklamalarında 'Web3’ü "merkeziyetsizlik" kavramına ulaşamayacağı konusunda eleştirdiği için Web5 projesine yöneldiği konuşuluyor.

Jack Dorsey'nin TBD'sinden Web5: Bitcoin blok zincirinde web platformu -  Webrazzi

Web5 projesinin; sansüre karşı dayanıklı olacağı, kullanıcıların kendi verilerinin ve kimliklerinin kontrolünü sağlamayı vadettiği, geliştiricilere merkeziyetsiz uygulama oluşturma imkanı tanıyacağı ve BTC merkezli bir para ağına sahip olacağı ileri sürülüyor. Ayrıca 'Web5’in, kullanıcıların belirli bir DID’ye bağlı verileri kullanabilmesi için veri toplama mesaj iletimi mekanizması olan DWN’den (Decentralized Web Node) yararlanacağı da  kaydedildi.

20°
açık