banner23

banner24

Japon menşeli Dünya’nın ilk ahşap uydusu 2023’te uzayda

Japonya, uzaydaki çöplerin temizlenmesi amacıyla tasarlamakta olduğu dünyanın ilk ahşap uydusunu 2023’te fırlatmayı planlıyor.

TEKNOLOJİ 30.12.2020, 10:30
Japon menşeli Dünya’nın ilk ahşap uydusu 2023’te uzayda
banner46

Binlerce uydunun bulunduğu Dünya yörüngesinde biriken uzay çöplerinin toplanması için Japonya Dünya'nın ilk ahşap uydusunu geliştiriyor. Proje bittiğinde ise 2023'te uzaya gönderilmesi planlanıyor.

Edinilen bilgiye göre, Japonya’da Kyoto Üniversitesi Üniversitesi ve Sumitomo Forestry şirketinin ortak çalışmasıyla uzay çöplerini temizlemek amacıyla geliştirilmekte olan dünyanın ilk ahşap uydusunun 2023’te uzaya gönderilmesi düşünülüyor.

Çeşitli çalışmalar için uzaya gönderilen birçok uydu Dünya yörüngesinde kirliliği artırmış durumda. 2023 yılına kadar uzaya gönderilmesi planlanan ahşap uyduları geliştirmek için Kyoto Üniversitesi’ndeki araştırmacılarla yola çıkan Sumitomo Forestry şirketi ahşap malzemelerin kullanımı üzerine araştırmalara başladığını belirtti.

Dünya’daki farklı türdeki ahşaplar üzerinde çalışmaya başlayacak şirket ve üniversite, ahşap uydunun yörüngede zararlı maddeleri temizlemesini ve hasarsız bir şekilde atmosferdeki yerini almasını sağlayacak. Ahşap uydunun mühendislik modelinin geliştirilmesi ve uçuş modelinin oluşturulması projenin ikinci aşaması olarak gözüküyor.

Kyoto Üniversitesi’nden Profesör Takao Doi, Dünya atmosferine girip yıllarca kalmasından endişe duyduğu minik alümina parçacıklarının Dünya etrafını etkileyeceğine düşünüyor.

Uzayda binlerce uydunun yüzde 60’ını uzay çöpü oluşturuyor

On yıl içerisinde her yıl 990 ek uydunun fırlatılacağını tahmin eden Euroconsult isimli araştırma firmasının bu tahmini gerçekleşirse 2028 yılına kadar yörüngedeki uydu sayısı 15.000 olabilir. Tek başına SpaceX’in binlerce Starlink uydusunu yörüngeye yerleştirme planının olduğu düşünüldüğünde ahşap uydu projesinin oldukça faydalı bir proje olduğunu tahmin etmek zor değil.

Uzay ortamındaki sıcaklık değişimlerine karşı oldukça sağlam ahşap malzemeler geliştireceğini belirten şirket, şimdilik proje için kullanacağı ahşap türünün ne olduğunu açıklamaktan sakınıyor. Şu anda Dünya’nın etrafında dönen 6000 civarı uydu dönüyor ve bunun yüzde 60’ı Dünya Ekonomik Forumu’na göre uzay çöpü.

Uzaydaki çöpleri temizlemek amacıyla kısa süre önce Avrupa Uzay Ajansı (ES) da çöp kamyonu fırlatacak 86 milyon Euroluk bir anlaşma imzaladığını duyurmuştu.

banner34
23°
açık