banner23

banner24

Japonya’dan Ay’da yeni adım

Japonya Uzay Araştırma Ajansı (JAXA), özel şirketlerle yaptığı iş birliği ile Ay’da besin üretimi yapılıp yapılamayacağını araştıracak. Söz konusu bu proje ile yeni teknolojilerin geliştirilmesi hedefleniyor.

TEKNOLOJİ 13.08.2021, 15:22
Japonya’dan Ay’da yeni adım

Uzay teknolojisinin insan yaşamının bir gerçeği haline gelmeye başladığı şu günlerde çeşitli ülkeler, uzay teknolojilerine yönelik çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor.

Japonya Uzay Ajansı (JAXA) aldığı karar doğrultusunda, kamu ve özel sektör ortaklığında geliştirdiği proje kapsamında uzayda besin üretimi yapıp yapamayacağını araştıracak.

Teknoloji içerikli haber üreten Webtekno sitesinin haberine göre, JAXA’nın finanse edeceği projede, uzay gıda araştırma şirketi Space Foodsphere, gıda üreticisi Ajinomoto ve BT hizmet yönetim şirketi NTT Data adlı şirketler yer alacak. Söz konusu şirketler, yapacakları iş birliği ile Ay’da kapalı sistem gıda üretimi yapılıp yapılamayacağını saptamaya çalışacaklar. Proje istenildiği gibi sürdürülebilirse, Ay’da besin üretecek teknolojiler geliştirilecek.

Araştırma önce Japonya'da sonra da Antarktika'da yürütülecek

Konuya dair yapılan açıklamalarda, Ay’da besin üretmeye yönelik çalışmaların ilk önce Japonya sınırları içerisinde başlatılacağı kaydedildi. Uzmanlar daha sonra, Ay koşullarına daha çok benzeyen Antarktika’ya gidecekler ve çalışmalarını burada sürdürecekler. Gerçekleştirilecek çalışmalar, uzay turizminin geleceği açısından büyük önem ifade edecek.

Japonya Uzay Ajansı’nın yürüteceği bu proje, Ay’daki uzun süreli görevler için oluşturuldu. Kurum, geliştireceği teknolojiler sayesinde uzaya uzun süreli gidecek olan insanların gıda tedariğini sağlamış olacak.

banner34