banner23

banner26

banner24

banner25

Jeff Bezos uzay yolculuğuna hazırlanıyor

Dünyanın en zengin iş insanı ve Amazon'un kurucusu Jeff Bezos, 20 Temmuz'da uzaya çıkacağını açıkladı.

TEKNOLOJİ 07.06.2021, 17:00
Jeff Bezos uzay yolculuğuna hazırlanıyor
banner34

Jeff Bezos, sahip olduğu havacılık ve uzay araştırma şirketi Blue Origin ile 20 Temmuz'da uzaya çıkacağını duyurdu.

Amazon’un yöneticiliğiyle uğraşmasının dışında; uzay turizmi, yazılım ve medya alanlarında da aktif olan Bezos, Blue Origin’in insanlı ilk uzay uçuşunda yer alacağını açıkladı. Bezos yolculuğa, kardeşi Mark Bezos ve yapılacak açık artırmayı kazanacak kişiyle birlikte çıkacak.

Blue Origin’in New Shepard isimli uzay mekiğinin ilk yörüngealtı uçuşunu 20 Temmuz’da gerçekleştirmesi bekleniyor. Eğer başarılı olursa bu uçuş özel ticarî uzay yolculuğu için yeni bir dönemin başlangıcı olacak. 

Uzay araştırma şirketi, mayıs ayında açık artırma ile bilet satışının ilk aşamasını tamamlamış ve 136 ülkeden 5,200 kişi yolcu olmak için teklif vermişti. Şu anda şirket sitesinde ikinci aşamada verilen en yüksek teklifin 2,8 milyon dolar seviyesinde olduğu biliniyor. İkinci aşama 10 Haziran’a kadar devam edecek. Satış işlemi ise 12 Haziran’da gerçekleştirilecek canlı yayındaki açık artırma ile tamamlanacak.

Şirket, özel ticarî uzay yolculuğu çağını başlatmak için 20 Temmuz’da 100 kilometreden yüksek irtifaya ulaşacak, yörüngealtı olarak nitelenen yüksekliğe gezi amaçlı uzay aracı gönderecek.

Bezos daha önce de  30 Nisan 2001’de ABD’li milyoner Dennis Tito ile uzay yolculuğuna çıkmıştı.

23°
parçalı bulutlu