banner23

banner24

Jüpiter'in Ganymede uydusuna ait ses verileri paylaşıldı

Jüpiter araştırmalarında kullanılan insansız uzay aracı Juno'nun Jüpiter'in Ganymede uydusundan elde ettiği ses verileri paylaşıldı.

TEKNOLOJİ 20.12.2021, 14:03
Jüpiter'in Ganymede uydusuna ait ses verileri paylaşıldı

NASA'nın Jüpiter görevinde kullandığı insansız uzay aracı Juno, 2016'dan bu yana Jüpiter ile ilgili kayda değer bilgiler elde etmeye devam ediyor.

Shift Delete'in haberine göre Jüpiter'in en büyük uydusu Ganymede üzerinde araştırmalar yapan Juno, yeni bir veri elde etti.

Southwest Araştırma Enstitüsü’den Juno misyonunun baş araştırmacısı Scott Bolton, American Geophysical Union'da yapılan bir toplantıda elde edilen 50 saniyelik ses kaydını uzay araştırmacılarıyla paylaştı.

Juno’nun Ganymede uçuşundan toplanan ses verisinin Jüpiter ile Dünya atmosferi üzerinde yapılan araştırmalara katkı sağlayacağı düşünülüyor.

Elde edilen kayıt Juno üzerinde bulunan Waves adlı cihazla yapıldı.

1.038 km uzaklıktan kaydedilen Ganymede uydusundaki ses verilerinin detaylı analizi ve modelleme süreci devam ediyor.

NASA’nın 2011 yılında uzaya fırlattığı uzay aracı Juno, 5 yıllık yolculuktan sonra 2016’nın Temmuz ayında Jüpiter’e ulaşmıştı. Dünya ve Jüpiter arasındaki 2,8 milyar kilometrelik uzak mesafeyi otomatik pilotta saatte 260 bin kilometrelik hızla giden uzay aracı Jüpiter ve uyduları hakkında bilgiler toplamayı sürdürüyor.

banner34