banner23

banner26

banner24

KADES uygulaması 6 dilde hizmet vermeye başladı

Türk Polis Teşkilatı'nın hesabından yapılan paylaşımla, KADES uygulamasının artık 6 dilde hizmet vereceği duyuruldu.

TEKNOLOJİ 08.03.2021, 14:44
KADES uygulaması 6 dilde hizmet vermeye başladı
banner34

Emniyet Genel Müdürlüğü'nün kadınlara yönelik şiddete anında müdahale etmek için hizmete sunduğu Kadın Acil Destek (KADES) uygulaması geliştirilmeye devam ediliyor.

Türk Polis Teşkilatı, KADES uygulamasının hizmet dillerini geliştirerek uygulamayı Türkiye'de kullanan yabancı uyruklu vatandaşlara da kullanım kolaylığı sunuyor.

Emniyet Genel Müdürlüğü'nün resmi Twitter hesabından paylaşılan gönderide, KADES uygulamasının artık 6 dilde kullanılabileceği açıklandı. KADES uygulaması böylelikle Türkçe’nin yanı sıra İngilizce, Fransızca, Rusça, Farsça ve Arapça da dillerinde de hizmet verecek. Yapılan paylaşımın devamında "Tek tuşla şiddetin karşısında, kadınların yanında..." ifadesi yer aldı.

KADES uygulaması nedir?

KADES, kadınların ve çocukların maruz kaldığı şiddet, taciz gibi kötü eylemleri biraz da olsun engellemek adına kullanıcılara sunulmuş resmi bir uygulamadır. Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanmış olup acil durumlarda akıllara ilk gelecek acil müdahale uygulamasıdır.

KADES uygulaması, son yıllarda giderek artan kadına şiddet olaylarının önüne geçebilmek ve kadınlara yardım edebilmek amacıyla geliştirildi. Eşinden veya bir başkasından şiddet gören ya da şiddete maruz kalma ihtimali olan kadınlar, akıllı telefonları üzerinden yapacakları ihbarlarda hızlı bir şekilde bu iş için kurulan Kadın Acil Destek İhbar Sistemi’ne ulaşabiliyorlar.

KADES uygulamasına, Google Play Store ve Apple Store’dan ücretsiz bir şekilde erişim sağlanabiliyor.

22°
parçalı az bulutlu