banner23

banner24

Kendi varlığını keşfeden robot tasarlandı

ABD’de Columbia Üniversitesi'ndeki mühendislerin ilk kez insan yardımı olmadan kendi vücudunu tam olarak öğrenebilen ve modelini kavrayabilen bir robot tasarladı.

TEKNOLOJİ 23.08.2022, 17:33
Kendi varlığını keşfeden robot tasarlandı
banner46

Son 10 yılda birbirinden farklı amaçlarda kullanılmak üzere üretilen robotlar hayatımızda yer almaya başladı. Gelişen teknoloji ile insanlardan farkı kalmayan robotlar şimdi de kendilerini tanımaya başladı. ABD’de Columbia Üniversitesi'ndeki mühendislerin tasarladığı bir robot, çevredekilerden ziyade kendini tanımayı ve vücudunun farkına varmayı öğrendi. 

ABD'li mühendislerin yaptığı bu araştırma ile tasarlanan robot ilk kez insan yardımı olmadan kendi vücudunu tam olarak öğrenebiliyor ve modelini kavrayabiliyor.

Science Robotics Cell dergisinde yayınlanan bir makalede araştırmacılar, robotun bunu nasıl başardığını anlattı. 

Araştırmacılar söz konusu robot üzerinde bir deney gerçekleştirdi. Yaklaşık üç saat süren deneyin ardından robotun; hareketleri ve çevresinde kapladığı hacim arasındaki ilişkiyi öğrenmeyi tamamladığı ve öğrendiği vücut modelini hareketi planlamak, hedeflere ulaşmak ve çeşitli durumlarda engellerden kaçınmak için kullanabildiği ifade edildi.

Bilim adamlarına göre, bu çalışma kendi kendine yeten robotlar için büyük bir anlam ifade ediyor. Böylece robotlar sorunlarını kendileri çözebilecek, anlayabilecek ve  arıza veya hasarlarını onarabilecek.

banner34
21°
açık