banner23

banner24

Kutup ekibi Antarktika'da

6'ncı Ulusal Antarktika Bilim Seferi kapsamında yola çıkan Türk araştırma ekibi karantina sürecinin ardından Beyaz Kıta'ya ulaştı.

TEKNOLOJİ 10.02.2022, 12:19
Kutup ekibi Antarktika'da

Türk bilim adamlarının Beyaz Kıta'daki 6'ncı macerası başladı.

6. Ulusal Antarktika Bilim Seferi’ne katılan Türk kutup ekibi, uzun süren yolculuklarının ardından Beyaz Kıta'ya ulaşarak yeni araştırmalarına start verdi.

Antarktika'da araştırma yapmak için 21 Ocak'ta yola çıkan Türk kutup ekibi, Şili'nin Puerto Williams şehrinde 7 gün karantinada kaldıktan sonra 2 saat süren bir uçak yolculuğunun ardından Antarktika’nın King George Adası’na ulaştı.

Resim

Antarktika Çevre Koruma Protokolü'ne göre Antarktika'da bulunmayan canlıların Kıta'ya taşınmasının engellenmesi amacıyla kutup ekibinin bütün valiz ve kıyafetleri olası kalıntılar için büyük bir titizlikle kontrol edildi.

TÜBİTAK MAM Kutup Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Burcu Özsoy'un liderliğindeki ekibin, 30 gün boyunca araştırma çalışmasında bulunacağı aktarıldı.

Resim

Ekibin, yapacağı çalışmalarla Türkiye'yi Beyaz Kıta'da gözlemci statüsünden danışman statüsüne geçirmesi hedefleniyor.

Türk kutup ekibinin araştırma yolculuğundaki en önemli detay ise yerli teknoloji devlerinden ASELSAN, HAVELSAN, TÜBİTAK SAGE ve Türksat'ın özgün çözümlerinin de yer alması oldu.

Araştırma yolculuğunda 14 projenin gerçekleştirilmesi amaçlanıyor.

banner34