banner29

banner24

LinkedIn, Apple cihazlarından kişisel veri toplamayacak

İş arama platformu LinkedIn, Apple’ın iOS 14.5 güncellemesi öncesinde izleme verilerini durdurduğunu açıkladı.

TEKNOLOJİ 05.03.2021, 13:01
LinkedIn, Apple cihazlarından kişisel veri toplamayacak

Amerika merkezli iş arama platformu LinkedIn, Apple’ın yakın zamanda yayınlayacağı veri gizliliği odaklı güncellemesi öncesinde kritik bir hamle yaparak izleme verilerinin durdurulduğu duyurdu.

LinkedIn konuyla ilgili blog yazısında, “Şu anlık uygulamalarımızın IDFA verilerini toplamasını durdurma kararı aldık ve alınan kararın reklam verenler için kampanya performansında 'sınırlı etkiye' sahip olacağını ve bu etkiyle reklam politikalarında zorunlu bir değişikliğe gidilmeyeceğini düşünüyoruz.” açıklamasını yaptı.

İş arama platformunun yaklaşımı, Facebook’un izlediği politikaya göre farklı olduğu görünüyor. Facebook, Apple'ın WWDC 2020'de duyurmasından kısa bir süre sonra,  Apple'ın Uygulama İzleme Şeffaflığı değişikliklerinin Facebook reklam araçlarını kullanan küçük işletmeler üzerinde büyük bir etkisi olacağını iddia etmişti.

Sosyal medya platformu Facebook şubat ayında, Apple kullanıcılarından değişiklikler yürürlüğe girmeden önce etkinlik izlemeyi etkinleştirmelerini istemek gibi farklı bir yol izlemeye tercih etti.

Bu hareketle LinkedIn'in, 2020 yılında İOS pano verilerini gizlice okumaktan dava açıldığında karşısına çıkan PR sorunundan kurtulmayı amaçladığı düşünülüyor.

13°
parçalı az bulutlu