banner23

banner31

banner24

banner25

Lockheed Martin’den uydu güncellemesi

Lockheed Martin, yörüngedeki uyduların parçalarını güncellemeyi planlıyor.

TEKNOLOJİ 01.03.2021, 20:55
Lockheed Martin’den uydu güncellemesi

Yörüngeye gönderilmiş uyduların, bir parça güncellemesine ihtiyaç duyması durumunda uygulanılacak alışılagelmiş yöntem; güncellemeye ihtiyaç duyan uydu yerine yeni bir uydunun yörüngeye yerleştirilmesidir.

Slash Gear tarafından yapılan habere göre, Lockheed Martin uyduların her güncelleme gereksiniminde değiştirilmesinin önüne geçebilmek için GPS uydularında kullanılan platformu yeniden tasarlıyor. Eğer Lockheed Martin’in tasarlayacağı uydu platformu başarılı olursa, uyduların donanım güncellemeleri yörünge üzerindeyken yapılabilecek.

Lockheed Martin’in üst düzey bir yetkilisi yaptığı açıklamalarda, alışılagelmiş metotların yörüngeye yerleştirilmiş bir cismin üzerinde bir değişiklik yapmaya izin vermediğini ifade etti. Ancak yetkili kişinin ifadelerine göre Lockheed Martin’in yörünge üzerinde parça değişimi yapabilecek yeni tasarımı, alışılagelmiş yöntemlere büyük bir değişiklik getirecek.

Lockheed Martin LM2100 platformunu yeniden tasarlayarak GPS3 uydularının gelecek versiyonu olacak olan GPS3F uyduları ile kullanacak. GPS3F uydu serisindeki üçüncü uydunun yeni ve geliştirilmiş platforma sahip olmasını bekliyor.

Yörünge üstünde gerçekleştirilecek lojistik ve servis faaliyetleri konusundaki yenilikler, uydu üreticilerinin yeni uydu tasarımları konusunda düşünmeye yönlendirmekte.

19°
parçalı az bulutlu