banner23

banner26

banner24

banner25

Macbook'lar risk altında, Apple'dan güvenlik açığı!

Apple'ın dizüstü bilgisayar modeli olan Macbook'ların çipleri büyük bir güvenlik açığı barındırıyor. Uzmanlar tarafından yapılan açıklamada, çiplerdeki güvenlik açığının, Mac'leri siber saldırılara karşı korumasız hale getirdiği iddia ediliyor.

TEKNOLOJİ 11.10.2020, 15:51
Macbook'lar risk altında, Apple'dan güvenlik açığı!
banner34

En önemli vaatlerinden biri güvenli bir deneyim olan Apple'ın Mac bilgisayarlarıyla ilgili güvenlik tartışmaları sürüyor. Kullanıcıların kişisel bilgilerinden ve siber güvenliğinden sorumlu olan firmanın güvenlik sorunları gündeme geliyor. Jailbreak araştırmacılarının belirttiğine göre Apple'ın güvenlik çipleri büyük güvenlik açığı içeriyor.

Apple şirketinin zaman zaman güvenlik çiplerinde geliştirmeler yaptığı biliniyor. Bu çipler Macbook'ları dış tehditlere ve saldırılara karşı koruyor. Apple, şu anda güncel olarak "Apple T2 Güvenlik Çipi"ni kullanıyor. 2018 ve sonrasında çıkan Mac'lerde bu çipler kullanılmakta. T2 Çipi, 2017 yılında geliştirildiğinde öndeci sürümlere göre bazı eklemeler barındırıyordu. Macbook'lar bu eklemeler sayesinde, "Cihazımı Bul", "TouchID" ve "Aktivasyon Kilidi" gibi fonksiyonlara daha güvenli bir erişim imkanı buldu. Ancak, ortaya çıkan bir "bypass" yöntemi Mac cihazların güvenlik sistemini devre dışı bırakıp, Touch Bar üzerinde oyun bile oynatabiiliyor. T2 Çipi'yle gelen güveneliği arttıracak özellikler, aynı zamanda zararlı amaçlarla da kullanılabiliyor. "Checkm8" ismiyle bilinen bu güvenlik tehdidi Apple'ın 2011-2017 arası tüm çiplerinde vardı. Bu tehtidin hala ortadan kaldırılmamış olması ise kullanıcılarda ciddi bir endişe uyandırıyor.  

21°
açık