banner24

Mars'ın keşfinde yeni gelişmeler yaşandı

Dünya dışında yaşam alternatifleri bulmak için yapılan çalışmalar sonucunda en uygun gezegen olarak kabul edilen Mars'a dair çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Bilim insanları Mars'ın sesini kaydedeceklerini duyurdu.

TEKNOLOJİ 30.07.2020, 07:31
Mars'ın keşfinde yeni gelişmeler yaşandı

Dünyada yaşamın biteceği düşüncesi, bilim insanlarını yeni yaşam alanları aramaya teşvik etti ve Mars'ın, bu düşünceyi gerçekleştirmek için en uygun gezegen olarak kabul edildiği herkes tarafından biliniyor. Önceden bünyesinde sıvı bulunan güneş sisteminin 4. gezegeni Mars ile ilgili çalışmalar yeni sonuçları beraberinde getirdi.

Mars'tan gelecek ilk ses için tarih belli oldu: 18 Şubat 2021

NASA, 30 Temmuz 2020'de keşif aracı Perseverance'ı yolculuğa çıkaracak. Perseverance söz konusu yolculukta, Hope ve Tianwen-1 araçlarının arasına katılacak.

Sesler yeni bilgileri beraberinde getirecek

Keşif aracı, Jezero kraterine indiği andan itibaren gezegenin yaşanabilirliğiyle ilgili değerlendirmeler kaydedilmeye devam edilecek. Mars'taki jeolojik yapı ve yaşam kaynakları gözden geçirilerek, Mars'ın alternatif olma konumuna dair sonuçlara bakılacak. 

Başarısız girişimler

Kaydedilmesi hedeflenen seslerin, yaptıkları çalışmalarda araştırmacılara ışık olması umut ediliyor. Başarılı bir sonuç alınması halinde taşların yapısından, araç bakımına kadar pek çok konuda bir kılavuz edinmiş olmak amaçlanıyor. Bundan önce de sesler için çeşitli girişimlerde bulunan bilim insanları başarısız sonuçlar almıştı. Bilim dünyası yeni bir umutla, Perseverance'tan gelecek haberleri bekliyor.

13°
parçalı az bulutlu