banner23

banner26

banner24

banner25

Microsoft 68 milyar dolara oyun şirketi satın aldı

Microsoft, oyun sektörünün en büyük almını gerçekleştirerek Activision Blizzard'ı 68,7 milyar dolara satın almak için anlaştı.

TEKNOLOJİ 20.01.2022, 14:01
Microsoft 68 milyar dolara oyun şirketi satın aldı
banner34

Microsoft; Call of Duty, Warcraft, Diablo ve Overwatch gibi Türkiye'de de oldukça popüler olan yapımların sahibi Activision Blizzard'ı satın almak için anlaştı.

Microsoft'un 68,7 ödeyerek gerçekleştirdiği bu faaliyet, oyun sektörünün en büyük orandaki satın alması olarak tarihe geçti.

Microsoft tarafından yapılan açıklamalara göre şirket, Activision Blizzard'ı satın almak için hisse başına 95 dolar ödeyecek. Webrazzi'nin aktardığına göre söz konusu para, nakit olarak ödenecek.

Microsoft’un Xbox One, Xbox Series X/S ve Windows 10, Windows 11’de mevcut olan abonelik hizmeti olan Xbox Game Pass'in satın almanın en önemli nedenlerindne biri olduğu öne sürülüyor. Game Pass'in 25 milyonu aşkın abonesi de bulunuyor. Microsoft satın alım işlemiyle beraber dünyanın en büyük oyun stüdyoları arasına adını yazdırmış oldu. Bununla birlikte Warcraft, Diablo, Overwatch ve Call of Duty gibi sevilen yapımların da kontrolü şirketin bünyesinde olacak. 

17°
açık