banner23

banner26

banner24

banner25

Microsoft'tan ses getiren oyun şirketi anlaşması

Microsoft bu zamana kadar yaptığı anlaşmalar arasında en büyük bütçeli oyun şirketi satın alım anlaşmasını yaptı. ZineMax Media bünyesindeki Bethesda'yı 7.5 milyar dolar karşılığında satın alan şirket, oyunları Game Pass platformunda abonelerle buluşturacak.

TEKNOLOJİ 22.09.2020, 10:20
Microsoft'tan ses getiren oyun şirketi anlaşması
banner34

Dünyanın öncül teknoloji şirketlerinden biri olan Microsoft, ABD menşeli oyun şirketi Bethesda'yı satın aldı. Microsoft, 1986 tarihinde kurulan Bethesda oyun şirketi için 7.5 milyar dolar (57.2 milyar TL) ödeme yapacak. ZeniMax Media bünyesinde bulunan Bethesda şirketinin, Microsoft tarafından satın almasının ardından eski ve yeni tüm oyunların Game Pass'e geçeceği bildirildi.

National Public Radio'nun haberine göre, Bethesda ve Microsoft anlaşmasının 2021 mali yılının ikinci yarısında tamamlanması bekleniyor. Microsoft'un Bethesda için ödediği rakam, 2014'te Minecraft'ın oluşturucusu Mojang'a ödediği 2.5 milyar doların üç katı oldu. Bu durum Microsoft'un şimdiye kadar oyun sektörü için ayırdığı en büyük bütçeye işaret ediyor. Anlaşmayla, Microsoft'un oyun platformunun oyuncular için daha fazla tercih edilir hale gelmesi hedefleniyor.

Oyunlar Game Pass'te olacak

Xbox Game Pass, Microsoft'un sunduğu bir abonelik hizmetidir. Xbox Game Pass, Microsoft'un Xbox One oyun konsolu ve Windows 10 ile kullanılması için tasarlanan bir hizmettir. Kısaca Xbox Game Pass ile abonelik alan kullanıcılara, ödedikleri tek abonelik ücretiyle birçok yayıncının oyun katoloğuna erişim izni veriliyor. 

Bethesda Fallout, Doom, The Elder Scrolls, Wolfenstein, Dishonored, Quake, Starfield gibi pek çok ünlü oyuna ev sahipliği yapıyordu. Bethesda'yı bünyesine dahil eden Microsoft, gerçekleştirdiği satın alma işlemiyle oyun platformundaki çeşitliliği ciddi oranda artırmış oldu. Bu durumun oyun sektörünü yeniden şekillendireceği düşünülüyor.

23°
açık