Microsoft, tek satır kod yazmadan yapay zeka modeli oluşturulabilecek

Microsoft, tek bir satır kod yazmadan yapay zeka modeli oluşturulabilecek bir uygulamayı ücretsiz olarak yayınladı. Uygulama, herhangi bir bulut sürücüyle iletişime geçmeden sadece kullanıcıların bilgisayarı üzerinde çalışıyor.

TEKNOLOJİ 29.10.2020, 10:07
Microsoft, tek satır kod yazmadan yapay zeka modeli oluşturulabilecek

Yapay zekâ ve makine öğrenmesi gibi terimlerle özellikle son yıllarda oldukça sık karşılaşılıyor. Microsoft, bu sıklığı daha da artırmak için, herhangi bir kod yazmadan insanların makine öğrenmesi modellerini eğitmesine yardımcı olacak ücretsiz bir uygulamanın halka açık ön izlemesini ücretsiz olarak yayınladı.

Windows ve Mac işletim sistemleri için yayınlanan Lobe ismindeki bu masaüstü uygulama, şu an için sadece görüntü sınıflandırmayı destekliyor. Microsoft'un planları arasında bunu, diğer modellere ve veri türlerine genişletmek de bulunuyor.

Uygulama, Lobe'un internet sitesinde, "Sadece öğrenmesini istediğiniz şeyin örneğini gösterin. Uygulamanıza yüklenebilecek özel bir makine öğrenmesi modelini otomatik olarak çalıştırır."  şeklinde yer aldı. Uygulama indirildiğinde yapılması gereken ilk şey, Lobe'un tanımasını istenen görselleri yüklemek ve etiketlemek. Uygulama, daha sonra veri seti için uyumlu bir açık kaynaklı makine öğrenmesi mimarisi seçiyor ve bilgisayarda modeli eğitmeye başlıyor. Ayrıca gerçek zamanlı görsel sonuçlarla modelin performansını inceleyebiliyor, tahminlere geri besleme yapabiliyor ve yanlış etiketlemeleri düzeltebiliyor.

14°
açık