banner23

banner26

banner24

Microsoft, TikTok'u almak istiyor

Abd'de TikTok'un yasaklanması yeni gündem olmuşken, ülkenin önde gelen teknoloji şirketlerinden biri olan Microsoft'tan ilgi çekici bir hamle geldi. Microsoft'un, Çin menşeli TikTok'u almak için görüşmeler yaptığı öğrenildi.

TEKNOLOJİ 01.08.2020, 09:37
Microsoft, TikTok'u almak istiyor
banner34

Donald Trump, TikTok'u yasaklayacağını duyurmuştu

Geçtiğimiz günlerde ABD Başkanı Donald Trump, ekonomik yetkilerini kullanarak ya da bir kararname imzalayarak TikTok'un yasaklanmasını sağlayacağını duyurmuştu. Hal böyleyken bir Amerikan şirketi olan Microsoft'un, TikTok'u bünyesine dahil etmek adına girişimlerde bulunması, gelecekteki gelişmelere dair merakları uyandırdı.

Girişimler Trump'ın açıklamarından sonra başladı

Microsoft'un, ABD Başkanı'nın açıklamarından sonra satın alma girişimlerinde bulunduğu biliniyor. Bu durum, ABD gündemindeki yerini günlerdir koruyan yasaklama kararında yeni gündemlerin oluşacağını düşündürdü. Çinli teknoloji şirketi ByteDance ile yapılan görüşmelerin hangi aşamada olduğu bilinmiyor. 

Yasaklanma taleplerinin arkasında Çin'in casusluk faaliyetleri var

ABD Yönetimi'nin pek çok kademesi tarafından bu mesele gündeme dahil edilmişti. Dışisleri Bakanı Mike Pompeo, yalnızca TikTok için değil Çin menşeli uygulamaların tamamının yasaklanması planı olduğunu söylemişti. Özellikle Çinli casus Yun Wei Yeo'nun yakalandıktan sonra LinkedIn ile ilgili yaptığı açıklamalardan sonra, Çin'e ait uygulamaların yasaklanması üzerine konuşmalar artış kazandı. Trump da konuyu değerlendirdiklerini söylerken, Hazine Bakanı Steven Mnuchin'in de Trump'a öneri sunmak için çalışma yaptıklarını belirtmesiyle konuyla ilgili yaptırımları faaliyete geçireceklerine dair inanç da arttı.

 

Uzmanlar da yönetimle aynı fikirde

Çin'in TikTok uygulaması aracılığıyla, kullanıcı bilgilerini elde ettiği iddiası uzun süredir devletlerin gündemindeki yerini koruyor. En son Hindistan uygulamayı yasaklarken, Japonya'nın da bu yaptırıma yöneldiği öğrenilmişti. Yalnızca ABD yönetiminin değil, uzmanların da veri güvenliği açısından tehlikeli bir uygulama olduğu konusunda hemfikir olduğu biliniyor.

22°
açık