banner23

banner26

banner24

Musk'ın Mars hayali astrofizikçiler tarafından eleştirildi

Sıradışı fikirleriyle zaman zaman eleştirilen Elon Musk’ın “Mars’ta hayat kurma” planı iki ünlü astrofizikçi tarafından ele alındı.

TEKNOLOJİ 15.03.2021, 10:37
Musk'ın Mars hayali astrofizikçiler tarafından eleştirildi
banner34

Elon Musk’ın “Mars’ta hayat kurma” hayalinin ünlü astrofizikçiler Lord Martin Rees ve Neil deGrasse Tyson tarafından mümkün olmadığı şeklinde değerlendirildi.

Elon Musk’ın Mars’a insan gönderme planını Lord Martin Rees “tehlikeli bir yanılsama” olarak değerlendirirken, Neil deGrasse Tyson da konuya eleştirel yaklaştı.

Havadis Gazetesi'nin haberine göre, Dubai’de düzenlenen Dünya Hükümet Zirvesi’nin 10 Mart’taki online panelinde konuşan Lord Rees, “İnsanların uzaya gitmesinin tek amacı macera olabilir. Mars’ta yaşamak kolay olmaz. Mars’ın düşmanca bir ortamı var.” açıklamasıyla Mars’ta yaşamanın mümkün olmadığına vurgu yaptı.

Lord Rees açıklamanın devamında, “Elon Musk’ın bir milyon insanın Mars’a yerleşeceği fikri tehlikeli bir yanılsama. Mars’ta yaşamak, Güney Kutbu’nda veya Everest Dağı’nın ucunda yaşamaktan daha kolay değil.” dedi.

Panelin diğer konuşmacılarından biri olan Neil deGrasse Tyson da “Bir milyar insanı Dünya’da yaşanacak bir felaketten kurtarmak için başka bir gezegene göndermek gerçekçi görünmüyor. Mars’ı ev diye nitelemek istiyorsanız, onu Dünya’ya çevirmeniz gerekir.” ifadeleriyle Musk’ın bu fikirlerinin gerçek dışı olduğunu söyledi.

Mars’ta koloni kurma hedefinin ana hatlarını 2016 yılında çizen Musk, insanları taşıyacak ilk roketin de 2025’te göreve başlayacağını öngörmüştü.

Uzun yıllar boyu Mars yüzeyini Dünya’dakine benzeterek yapılan görselleri kullanarak tanıtım kampanyalarında boy gösteren SpaceX’in sahibi Elon Musk’ın bu hayalinin NASA tarafından 2018’de yayınlanan bir çalışmada bugünün imkanlarıyla mümkün olmadığı ortaya konmuştu.

Dışarıdan gelen yorumlara itibar etmeyen Musk kısa süre önce Twitter hesabından “5 yıl içinde çalışmalara başlarsak 2050’de Mars’ta kendi kendine yeten bir şehir kurmak mümkün.” demişti.

Elon Musk, Mars’a göndermeyi planladığı uzay aracı Starship prototipinin 3 Mart’ta gerçekleşen yüksek irtifa uçuş denemesi sonrası patlaması gibi zaman zaman başarısızlıklar yaşasa da atacağı adımlardan geri durmuyor.

24°
açık