banner23

banner24

Mustafa Varank: Büyükelçilerimizin makam aracı Togg olmalı

Katıldığı 13. Büyükelçiler Konferansı'nda büyükelçilere konuşma yapan Bakan Varank, dünyanın dört bir tarafında görev yapan büyükelçilerin makam aracı olarak Togg'u kullanmalarını görmek istediğini söyledi.

TEKNOLOJİ 12.08.2022, 09:52
Mustafa Varank: Büyükelçilerimizin makam aracı Togg olmalı

13. Büyükelçiler Konferansı'na katılan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, burada büyükelçilere önemli açıklamalarda bulundu.

Bakan Varank yaptığı konuşmada, Türkiye'nin kritik gelişmelerde büyükelçilerin de desteğiyle sorunun değil çözümün bir parçası olarak öne çıktığını vurguladı. Göçmen sorunu, iklim krizi, resesyon beklentisi ve bölgesel gerilimler gibi dünyanın neredeyse tamamını etkileyen olaylarda Türkiye'nin kazan-kazan ilkesine dayalı, adil ve insan odaklı bir diplomasi süreci yürüttüğüne dikkati çeken Varank, "Türkiye, bütün zorluklara rağmen, diline, dinine, ırkına bakmaksızın tüm dünyaya nefes olmaya devam ediyor." ifadesini kullandı.

Ortak hedef ve yol haritası

Varank, dünyanın dört bir yanında 250'den fazla misyonda görev yapan büyükelçilerin, Türkiye'nin yükselen konumunun en yakın şahitleri olduğunu belirterek, "Bugün tarihi dönüm noktalarının hemen hepsinde artık Türkiye var. Masaya eli boş oturmayan, manevra kabiliyetine sahip, potansiyelinin ve gücünün farkında olan bir Türkiye. Özgür bir siyasi iradeyle, bağımsız dış politika yürüten iddialı bir Türkiye. Tabii bu bağımsızlık iddiasının altını doldurabilmek, bu iddiayı sürekli hale getirmek öyle kolay değil. Yalnızca siyasi arenada değil, sosyal, ekonomik, bilimsel, teknolojik tüm alanlarda var olabiliyorsanız o iddianız sürdürülebilir oluyor. Devletin tüm aygıtlarıyla bir eşgüdüm içerisinde olması, ortak hedefler ve yol haritaları oluşturulması gerekiyor. Yoksa oyunun dışında kalırsınız." şeklinde konuştu.

Kritik ürün ve teknolojiler

Bakanlık olarak Türkiye'nin bağımsızlık iddiasına inandıklarına, bilim, sanayi ve teknolojide bağımsızlığı tesis etmek için var güçleriyle çalıştıklarına işaret eden Varank, "Milli Teknoloji Hamlesi" vizyonuyla Türkiye'nin kritik ürün ve teknolojilerin sadece pazarı değil üreticisi de olması için çalıştıklarını anlattı.

Ar-Ge ve inovasyon ekosistemi

Varank, bu kapsamda altyapıdan üstyapıya, insan kaynağından finansmana erişime kadar çeşitli imkanları oluşturduklarının altını çizerek, "Bugün 'unicorn' sayımız 6'ya ulaşmışsa, dünyada Türk markalarından bahsedebiliyorsa, yabancı basın 'Türkiye teknolojide nasıl Avrupa'nın yıldızı oldu?' manşetlerini atıyorsa, bir hayalden öteye geçemeyen uzay yolculuğunda bugün Ay Misyonunu, yerli ve milli hibrit roketlerimizi, uzaya göndereceğimiz Türk vatandaşını konuşabiliyorsak, işte bu, ülkeler tarihi açısından kısa sayılabilecek 20 yılda hayata geçirdiğimiz sayısız yatırım ve proje sayesindedir. Adeta sıfırdan inşa ettiğimiz girişimcilik, Ar-Ge ve inovasyon ekosistemi sayesindedir." ifadelerini kullandı.

Togg tavsiyesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Togg'un fabrikasının 29 Ekim'de resmi açılışının gerçekleşeceğini, 2023'ün ilk çeyreğinde de Togg'un Türkiye'nin yollarında olacağını ilan ettiğini anımsatan Varank, “Dünyanın dört bir tarafında görev yapan büyükelçilerimizin makam aracı olarak Togg'u kullanması taraftarıyım. Türk mühendislerinin, teknisyenlerinin, girişimcilerinin kabiliyetlerini göstermenin en güzel yollarından biri, yurt dışında üzerinde Türk bayrağıyla süzülen Türkiye'nin Otomobili olacaktır." diye konuştu.

Üretim üssü

Türkiye'nin bölgesinin hatta dünyanın üretim üssü olma noktasındaki adaylığını her geçen gün pekiştirdiğini vurgulayan Varank, bu hedefe varma yolunda büyükelçilerin ülkenin kabiliyetlerini aktaracak, potansiyelini gösterecek birer ayna konumunda olduğunu dile getirdi.

Destek bekliyoruz

Varank, büyükelçilerden Türkiye'nin potansiyelinin etkin tanıtımı noktasında destek beklediklerini belirterek, “Ülkemizin rekabetçi yatırım ortamını, cazip teşvik sistemini, üstün alt ve üstyapılara son dönemde yaptığımız yatırımları, nitelikli insan kaynağını tüm dünyaya tanıtmak mecburiyetindeyiz. Bu sayede ülkemize nitelikli sermaye ve nitelikli insan akışını hızlandıracağınızdan kimsenin şüphesi olmasın." dedi.

Yabancı yatırımların hamisi

Bakanlık olarak doğrudan yabancı yatırımların hamisi konumunda olduklarını anlatan Varank, büyükelçilerden bulundukları ülkelerde iş yapan, iş yapmak isteyen, iş fırsatı arayan Türk şirketlerin ilk adresi olmalarını istedi. Varank, iyi ilişkiler kurulan ülkelerle, karşılıklı yatırımlar ve ticaret hacminin arttığını, yeni iş birliklerinin geliştirebildiğini belirtti.

Teknolojik üstünlük

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, dünyada büyük güç rekabetinin özünde teknolojik üstünlük yattığını belirterek, “Bu süreçte küresel değer zincirlerinde ülkemizi daha üst sıralara taşımanın yolu teknolojiden geçiyor.” dedi.

banner34