banner23

banner24

NASA ile Roscosmos arasında çapraz uçuşlar başlıyor

ABD’li astronotların ve Rus kozmonotların ilerleyen süreçlerde birbirilerinin uzay araçları ile karşılıklı uçuş programı kapsamında uzaya çıkabileceği açıklandı.

TEKNOLOJİ 08.11.2021, 08:53
NASA ile Roscosmos arasında çapraz uçuşlar başlıyor

Uluslararası Uzay İstasyonu (UUİ) Program Yöneticisi Montalbano, Rus kozmonotların NASA'ya ait uzay aracı ile, ABD'li astronotların da Rus Soyuz aracı ile uzaya açılabileceği olasılığını değerlendirdiğini dile getirdi.

Sputnik Türkiye'nin verdiği bilgilere göre, UUİ Program Yöneticisi Joel Montalbano, açıklamayı Crew-2 misyonuna adanan basın toplantısında yaptı.

Montalbano açıklamasında, “Rus kozmonotun bizim uzay aracımızda, NASA astronotunun ise Soyuz aracında uzaya açılma olasılığını değerlendiriyoruz. Soyuz’da astronot ve bizim aracımızda kozmonot bulunduracak şekilde çalışmayı sürdürüyoruz” ifadelerine yer verdi.

Avrupa Uzay Ajansı (ESA) Sözcüsü Rene Pischel daha önce, Roscosmos ile NASA arasında çapraz uçuş anlaşmasının sağlanmasına bağlı olarak Avrupalı astronotların yeniden Soyuz uzay aracıyla uzaya gidebileceğini açıklamıştı.

ESA bünyesindeki astronotlar en son Temmuz 2019’da Soyuz ile uzaya çıkmıştı. Fakat o tarihten itibaren ESA’nın NASA ile olan anlaşmasından dolayı Soyuz kullanılmadı. Söz konusu anlaşmaya göre ABD, kendisine donanım sevkiyatı yapan Avrupa’ya uzay araçlarında yer tahsis etmeye başladı.

banner34