banner23

banner24

NASA Kızıl Gezegen için gönüllü arıyor

NASA, Mars'a hazırlık görevini gerçekleştirebilecek 30 ila 55 yaşları arasında 4 gönüllü aradığını duyurdu.

TEKNOLOJİ 08.08.2021, 14:49
NASA Kızıl Gezegen için gönüllü arıyor

Mars üzerindeki çalışmalarını hızlandıran NASA, yeni bir ilanda bulundu.

TRT Haber'den edinilen bilgilere göre, Mars çalışmalarında ekibini genişletmeyi düşünen NASA, 30-55 yaşları arasında gönüllü olabilecek 4 kişi aradığını duyurdu.

Bilim, mühendislik veya matematik alanında yüksek lisans derecesi olanlar ya da pilotluk deneyimi bulunanlar arasından seçilecek gönüllülerde, sağlık durumlarının iyi olması ve herhangi bir beslenme sorunlarının da bulunmaması şartları aranırken sigara içenlerin aday olamayacağının belirtilmesi de dikkat çekiyor.

NASA verdiği ilanda şartlara dair başka detayları da paylaştı. Belirtilen şartlara sahip gönüllü 4 kişi, kabul edilmelerinin ardından bir yıl boyunca Mars Dune Alpha adı verilen bin 700 metrekarelik alanda kalacak. Deney alanında alıştıkları konforu bulamayacak olan gönüllüler; sevdikleri yiyecek ve içeceklere ulaşamayacak, aileleri ve arkadaşlarıyla sınırlı şekilde görüşecek. Bu şartlar altında yaşayacak olan gönüllüler, çabaları karşılığında para da alacak.

Mars'a benzer ortamda dörder kişilik üç ayrı grup görev alacak. İlk grubun gelecek yıl sonbaharda göreve başlaması planlanıyor.

Houston'daki uzay merkezinde yapılacak deneysel çalışmalarla Mars'ta görev alacak ekibin karşılaşacağı olası fiziksel ve zihinsel sorunlar değerlendirilecek. 

banner34