banner23

banner26

banner24

banner25

NASA'nın Orion kapsülünün uçuşu ertelenebilir

NASA'nın Orion kapsülündeki arızalı bir ekipman parçası tespit edildi. NASA ve Lockheed Martin mühendisleri arıza üzerinde çalışmalarını sürdürüyor.

TEKNOLOJİ 01.12.2020, 16:33
NASA'nın Orion kapsülünün uçuşu ertelenebilir
banner34

NASA'nın gelecekteki derin uzay mürettebat kapsülü Orion'un ilk uçuşundan önce, arızalı bir ekipman parçasının tamir edilmesi üzerinde çalışmalar yapılıyor. Orion'un ana yüklenicisi Lockheed Martin'den ve NASA'dan mühendisler, bileşeni tamir etmenin en iyi yolunu tespit etmek ve onarımların ne kadar süreceğini bulabilmek için çalışıyor. 

Dahili bir e-postaya göre aracın içindeki bir güç bileşeninin arızalandığını fark eden mühendisler, kasım ayının başlarında Orion üzerinde çalışmaya başlamıştı. Arızalanan bileşen, uzay aracının 8 güç parçası ve veri biriminden veya PDU'larından (Protokol Veri Birimi) birinin içinde bulunuyor. PDU'lar, Orion'un uçuşu sırasında ihtiyaç duyduğu anahtar sistemleri etkinleştirmekten sorumlu ana güç/veri kutusu görevi görüyor. 

Orion kapsülü Florida'da NASA'nın Kennedy Uzay Merkezi'ndeki Operasyon ve Kontrol Tesisi'nde bekliyor. NASA'nın planına göre Orion kapsülü 7 Aralık'ta KSC'deki Çok Yüklü İşleme Tesisi'ne (MPPF) aktarılacaktı. Ancak ortaya çıkan arıza nedeniyle sunumun erteneceği düşünülüyor.

Lockheed Martin'den yapılan açıklamada, "PDU bu fazlalık kanal olmadan hala tam olarak çalışır durumda olsa da kartın çekiminde hızlı bir sorun yaşıyoruz ve aynı zamanda Orion'da kapatma faaliyetlerine devam ediyoruz." ifadeleri kullanıldı.

Orion servis modülünden çıkarılırsa kapsülün SLS'deki ilk uçuşu, belirlenen 2021 kasım ayı tarihini geçebilir. Ancak SLS'nin 2021'in kasım ayında uçuş yapıp yapmayacağı henüz belirsizliğini koruyor.

23°
parçalı az bulutlu