banner23

banner26

banner24

banner25

NASA'nın roketlerine Northrop Grumman güç verecek

NASA, uzay keşif görevlerinde kullanılacak teknik malzemelerin geliştirilmesi için ABD merkezli havacılık ve savunma teknoloji şirketi Northrop Grumman ile bir sözleşmeye imza attı.

TEKNOLOJİ 06.12.2021, 09:19
NASA'nın roketlerine Northrop Grumman güç verecek
banner34

Northrop Grumman; NASA'nın Artemis programı için kullanılacak roket güçlendiricileri inşa etmek üzere NASA ile 10 yıllık bir sözleşmeye imza attı.

WebTekno'nun haberine göre, NASA yetkilileri sözleşmenin 3,19 milyar dolar değerinde olduğunu duyurdu.

Yapılan açıklamada sözleşmenin; NASA'nın gelecekteki ihtiyaçlarını karşılayarak Artemis Programı'nın geliştirilmesine katkıda bulunacağı ifade edildi.

31 Aralık 2031 yılına kadar geçerliliği olan sözleşme ile NASA, Northrop Grumman'a uzun vadeli ürünler sipariş etme ve Uzay Fırlatma Sistemi (SLS) uçuşu için ikiz güçlendiriciler üretme yetkisi verdi. Üretilecek yeni güçlendiriciler, uzay mekiğinde halihazırda kullanılan çelik kasaları, daha güçlü sistemlerle değiştirecek.

NASA'nın Alabama'daki Marshall Uzay Uçuş Merkezi'nde uzay fırlatma sistemleri müdürü Bruce Tiller da konuyla ilgili açıklamada bulundu. Tiller açıklamasında, "Güçlendiricilerimiz, Artemis I görevinde Uzay Fırlatma Sisteminin ilk uçuşunu başlatmaya hazır. Artemis II, III ve IV görevleri için güçlendiriciler üretme çalışmalarımız devam ediyor." ifadelerine yer verdi. Tiller ayrıca, sözleşmenin yalnızca yaklaşmakta olan görevler için güçlendiriciler inşa etmeyi değil, aynı zamanda gelecekteki uçuşlar için güçlendirici geliştirme ve iyileştirme çalışmalarını kapsayacağını belirtti.

26°
açık