NASA'nın testi yarıda kaldı

NASA’nın geçtiğimiz cumartesi günü “Space Launch System” roketi ile yaptığı testi motor arızası sebebiyle erken bitirmek zorunda kaldı.

TEKNOLOJİ 18.01.2021, 17:48
NASA'nın testi yarıda kaldı

NASA'nın insanlı Ay görevinde kritik bir rol oynayacak olan roketin (Space Launch System) son testleri cumartesi günü gerçekleştirildi. Ancak 4 motora sahip olan NASA roketi yaklaşık 50 saniye içinde normal olarak çalışmayı durdurmak zorunda kaldı.

Arstechnica sitesi tarafından yapılan habere göre Space Launch System roketinin 4. motorunda görülen büyük bir arıza sonucu 67. saniyede testi tamamlanmadan bitirdi. NASA test sırasında 250 saniye boyunca data topmayı hedefliyordu ancak motor arızası sonucunda istediği verilerin çeyreğini elde edebildi.

Testin başarısız olması sonucu yetkililerin yaptığı açıklamalara göre test esnasında arızanın neden kaynaklandığı belirlenmiş değil; ancak NASA’da bulunan mühendisler ile birlikte Boeing ve motorun üreticisi Aerojet Rocketdyne mühendisleri sorunu bulmak için motor üzerinden çalışmalara devam ediyorlar.

Space Launch System roketindeki arızanın sebebi bulunamasa da NASA Orion uzay aracını Ay’ın civarına taşıyacak olan roketin hala Space Launch System olacağını düşünüp çalışmalarına devam ediyor. SLS roketinin 4. motorunda büyük bir problem olması durumunda NASA, sorunlu 4. motoru sahip olduğu yedek motor olan RS-25 motorları ile 10 gün süre zarfında değiştirebilecek.

parçalı bulutlu