banner23

banner24

NASA’nın su altı robotu: Aquanaut

NASA şekil değiştirebilen çok yönlü su altı robotu tasarladı.

TEKNOLOJİ 18.08.2022, 18:02
NASA’nın su altı robotu: Aquanaut
banner46

Uzay çalışmalarının öncüsü NASA bu sefer sahip olduğu imkanları uzay için değil okyanus için kullanmaya hazırlanıyor.

Edinilen bilgilere göre NASA, Johnson Uzay Merkezi tarafından şekil değiştirebilen bir dalgıç robot geliştirdi.

Aquanaut, parlak turuncu rengi ve tamamen elektrikli olmasıyla ön plana çıkıyor. Houston merkezli Nauticus Robotics'in iş birliği ile üretilen yeni robotun denizcilik sektöründe büyük kolaylık sağlaması bekleniyor.. 

Aquanaut kablosuz çalışıyor 

Houston merkezli Nauticus Robotics'in CEO'su Nic Radford; kablolu deniz robotlarının, günde yaklaşık 100 bin dolara mâl olduğunu ve 70 metrik ton sera gazını atmosfere salan büyük bir destek gemisi gerektirdiğini söyledi. Geliştirilen Aquanaut’ın ise tamamen kablosuz çalıştığını ve uzak bir kıyıdaki bir kontrol merkezinden minimum denetimle çalıştığını vurguladı.  

Aquanaut'un görevleri 

Radford yeni robotun ana amacının açık denizde petrol ve gaz üretimi olduğunu belirtti. Ancak Radford, 2030 yılına kadar açık denizde yaklaşık 25 bin deniz türbininin faaliyete geçmesinin planlandığını ve hepsinin servis ve tamir gerektireceğini söyleyerek yeni robotun bu görevi üstlenebileceğini de aktardı. Ayrıca Aquanaut'un denizdeki balık popülasyonlarını korumak için ağları ve çöpleri düzenli olarak denetleyip temizleyeceğini de söyledi.

Nauticus 2022 yılının başlarında iki adet Aquanaut üretti. Önümüzdeki üç yıl içinde ise 20 tane daha üretmeyi hedefliyor.

banner34
22°
parçalı bulutlu