banner24

Nijerya'da Twitter'ın yasaklanmasına tepki

Nijerya'daki sivil toplum örgütleri, yönetimin ülkede Twitter platformunun faaliyetlerini askıya alması konusunda tepki gösterdi.

TEKNOLOJİ 06.06.2021, 11:56
Nijerya'da Twitter'ın yasaklanmasına tepki

Nijerya Enformasyon Bakanlığı'nın, Twitter’ın hükümet tarafından ülkedeki faaliyetlerinin süresiz olarak askıya alındığını açıklamasının ardından tepkiler gelmeye başladı. Nijerya Barosu Başkanı Olumide Akpata, Twitter hesabında yaptığı açıklamada, hükümetin Twitter'a karşı aldığı kararı geri çekmesi çağrısı yaparak aksi halde hükümetin yasal işlemlerle karşı karşıya kalacağını belirtti.

Hürriyet'te yer alan habere göre Sosyo-Ekonomik Haklar ve Sorumluluk Projesi (SERAP) tarafından yapılan yazılı açıklamada, Nijerya yönetiminin ülkede Twitter'ın faaliyetlerini askıya almasının yerinde olmadığı ifade edildi ve Nijerya'daki yetkililere dava açılacağı aktarıldı.

Nijeryalıların ifade özgürlüğü ve çevrimiçi dahil olmak üzere bilgiye erişim hakkına sahip olduğu kaydedilen açıklamada, "Böyle kalması için mücadele etmeyi planlıyoruz. Nijerya'yı mahkemede göreceğiz." ifadeleri kullanıldı.

Uluslararası Af Örgütü (Amnesty International) Nijerya ofisinden yapılan açıklamada ise hükümetin aldığı karar kınandı. Açıklamada, Twitter'ın Nijeryalılar tarafından ifade özgürlüğü ve bilgiye erişim hakları da dahil olmak üzere insan haklarını kullanmak için yaygın olarak kullanılan bir sosyal medya ağı olduğu belirtildi.

13°
parçalı az bulutlu