banner23

banner26

banner24

banner25

Nükleer teknoloji alanında eğitim için Türk öğrenciler bekleniyor

Ukrayna Ulusal Teknik Üniversitesi'nden Prof. Dr. Koval, üniversiteler arasındaki iş birliğiyle nükleer enerji alanında Türk öğrencilerin Ukrayna'da eğitim görebilebileceğini belirtti.

TEKNOLOJİ 18.11.2020, 12:40
Nükleer teknoloji alanında eğitim için Türk öğrenciler bekleniyor
banner34

Ukrayna Ulusal Teknik Üniversitesi İgor Sikorski Kyiv Politeknik Enstitüsü (KPI) Uluslararası Eğitim Merkezi Başkanı Prof. Dr. Volodimir Koval, üniversiteler arasındaki iş birliği sayesinde nükleer enerji alanında Türk öğrencilerin Ukrayna'da eğitim göreceğini belirterek, nükleer alanındaki tecrübelerini Türk öğrencilerle paylaşmak istediğini söyledi.

Koval, Ukrayna ve Türkiye arasında nükleer teknoloji eğitimi alanındaki iş birliğini değerlendirdi.

KPI'nın havacılık, makine mühendisliği ve nükleer gibi teknik alanlarda Türkiye tarafından Ukrayna'da partner üniversite olarak seçildiğini belirten Koval, Ankara Üniversitesine yaptığı ziyarette nükleer teknoloji konusunda iş birliğini görüştüklerini ifade etti.

Koval, Ukrayna'nın Türkiye'de yapım aşamasında olan Akkuyu Nükleer Santrali ile aynı teknolojiye sahip olduğu bilgisini paylaşarak, "Uçak krizi sebebiyle Türkiye-Rusya ilişkileri bir dönem bozulmuştu ve Rusya, Türk öğrencilere eğitim vermeyi durdurmuştu. Bu sebeple de Türkiye alternatifler aramaya başladı ve böylece nükleer teknoloji alanında yüksek lisans seviyesinde eğitim iş birliği anlaşması imzaladık." dedi.

Bu sene eylülde eğitime başlamayı planladıklarını dile getiren Koval, ancak yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sebebiyle ertelemek zorunda kaldıklarını aktardı.

Çernobil de eğitimin bir parçası

Eğitim dilinin İngilizce olduğunu vurgulayan Koval, "Ukrayna'da Avrupa'nın en büyüğü Zaporojye dahil 15 nükleer santral var. Zaporojye'de ayrıca bir pratik eğitim merkezimiz var. Avrupa burayı inşa etmek için 40 milyon avro yatırdı. Nükleer eğitim alanında Avrupa'nın en iyisi. Biz KPI'da teorik kısmı öğretiyoruz, Zaporojye'deki merkez ise pratik eğitim için." diye konuştu.

Koval, doğal bir laboratuvar olan Çernobil'de eğitim merkezlerinin bulunduğuna dikkat çekerek, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Nükleer teknoloji tehlikeli ve kompleks bir konu. Mesela nükleer yakıt konusu önemli. 400 megavatlık (MW) var, 1000 MW'lık var. Biz hem Rusya hem ABD'den iki çeşidi de alıyoruz. Yani farklı tecrübelerimiz var çünkü tek satıcınız varsa ve size yakıt satmayı keserse, santraliniz hiçbir işe yaramaz. Bu tecrübelerimizi Türk öğrencilerle paylaşmak istiyoruz." .

KPI'da 200’e yakın Türk öğrencinin öğrenim gördüğünü belirten Koval, imzalanan iş birliği kapsamında 20-40 arası Türk öğrenciyi beklediklerini de aktardı.

Kaynak: AA
26°
açık