banner23

banner26

banner24

Prens Harry'den sosyal medya platformlarına çağrı

Britanya tahtının altıncı sıradaki vârisi Prens Harry, Fast Company'de yazdığı makalede sosyal medya platformlarına yaşanan nefret, sağlık ve doğru bilgi krizlerinin ardından kendilerini yeniden düzenleme çağrısında bulundu.

TEKNOLOJİ 08.08.2020, 10:20
Prens Harry'den sosyal medya platformlarına çağrı
banner34

Prens Harry yazdığı makaleye göre Temmuz ayında önde gelen bir dizi şirket Facebook'u boykot edip bu platforma reklam vermeyi keserken, Sussex Dükü ve eşi Sussex Düşesi Meghan, çok sayıda iş adamı ve sosyal medya alanındaki büyük şirketlerin başkanlarıyla telefonda görüştü.

Prens Harry'in yazdığı makalede "Konuştuğum araştırmacılar, sosyal medyanın insanları özellikle de gençleri nasıl etkilediğini inceliyorlar ve bir gün geriye baktığımızda bilgilerin toplandığı defterlere bakmanın inanılmaz derecede rahatsız edici olacağına inanıyorum." ifadeleri yer aldı. Harry, özellikle sosyal medyadaki yanlış bilgilendirmeleri bir çeşit zehirlenmeye benzett. 1970'lerde kurşunun saçtığı tehlikeler ile karşı karşıya kalan şirketlerin boya, sıhhi tesisat ve benzin gibi malzemelerin daha güvenli hale getirilmesi için istenen reform yapma fikrine de başlangıçta direnç gösterdiklerini hatırlattı. Bu dirence rağmen günün sonunda artan çevre ve sağlık endişeleri yeni standartların gelişmesine ve kuralların değişmesine yol açtığını dile getirdi.

Makalesine "Bir şeylerin çocuklarımızın sağlığına zararlı olduğunu biliyorduk, bu yüzden onları güvende ve sağlıklı tutmak için gerekli değişiklikleri yaptık/yaptırdık" diye devam eden Harry, platformlara herhangi bir özel reformu tartışmak yerine sosyal medya liderlerini çözümün bir parçası olmak adına daha iyi ve sıkı işbirliğine çağırıyor.

"Sosyal medya platformları sorumluluk almalı"

Makalesinin devamında "şu anda yüz binlerce kişinin hayatını alan küresel bir salgının ortasında gerçeklerle kurgular, gerçeklerle yalanlar arasında kalmış ve olayları anlamlandırmak için kasıtlı olarak belirli alanlara yönlendirilen bilgi bombardımanlarına güvenen milyarlarca insan var." diyen Harry, "Doğru bilgiye erişimin şu anda modern tarihin diğer zamanlarından daha önemli olduğu iddia söylenebilir. Ancak dezenformasyonun yayılmasına izin veren platformlar, kendilerinden sorumluluk almaları ve çözüm bulmaları istendiğinde ellerini havaya kaldırıp yapacak hiçbir şeyleri yokmuş gibi davranıyorlar." ifadelerini kullandı.

Harry bu kapsamda mevzubahis platformlarda reklamlarını yayınlayanların da büyük bir rolünün olduğunu söylüyor. 

İnternete reklam veren şirketler için nefret ve ırkçılığı, ten rengine bağlı faşizmi ve anti-semitizmi, tehlikeli yanlış bilgileri, şiddeti ve bağnazlığı teşvik eden, kökleşmeye de başlayan bir çevrimiçi kültürü kesin bir dille reddedilmesi gerekli "diyen Harry, "Ancak bu şirketlerin, reklam için harcamış oldukları dolarlar da dahil olmak üzere, ellerindeki yaptırım imkanlarını kullanarak, nefret ve ayrıştırma için güvenli bir sığınak ve yayılma aracı sağlayan yerlerden değişim talep etmeleri de önemlidir." diyerek vermek istediği mesajın altını çizdi.

Harry yazısını sosyal medyayı insanların içindeki iyiyi yansıtan ama aynı zamanda kötüyü de büyüten "büyük bir sinir sistemi" şeklinde niteleyerek bitiriyor.

Prens Harry,"bu platformların kendilerini daha sorumlu ve şefkatli bir şekle getirmeleri için yeniden dizaynlarına teşvik edebiliriz ve teşvik etmeliyiz. Bunu yaptığımızda bütün dünya değişimi hissedecek ve hepimiz bundan yararlanacağız." çağrısında bulundu.

24°
parçalı az bulutlu