banner23

banner26

banner24

Putin, İran'a uydu satılacağı yönündeki iddiaları yalanladı

Rusya Devlet Başkanı Putin, ABD medyasında çıkan Rusya'nın İran'a gelişmiş uydu satacağı yönündeki iddiaları yalanlayan bir açıklama yaptı.

TEKNOLOJİ 12.06.2021, 14:08
Putin, İran'a uydu satılacağı yönündeki iddiaları yalanladı
banner34

Rusya ve İran arasındaki askeri iş birliği, ABD tarafından yakından takip ediliyor.

The Washington Post gazetesi Perşembe günü, Moskova'nın İran'a yüksek çözünürlüklü Kanopus-V uydusu vermeye hazırlandığını ve İran'ın bu uyduyla Ortadoğu'daki askeri hareketliliği çok daha güçlü takip edeceğini yazmıştı. Rusya Devlet Başkanı NBC News'e verdiği demeçte İran ile askeri iş birliklerinin olduğunu belirterek, ''Uydu haberi tamamen yalan. Bu konu hakkında konuşanlar muhtemelen daha fazlasını bilmiyor.'' ifadelerini kullandı.

The Washington Post, Nisan ayında Rus uzmanların İran'a gelerek, Devrim Muhafızı personellerine eğitim verdiği ve İran'ın uyduyu fırlatmak için Tahran'ın batısındaki Kerec yakınlarında yeni bir tesis inşa ettiği bildirmişti.

İsminin açıklanmasını istemeyen bir Ortadoğulu yetkiliye göre ise Rusya'nın İran'a vereceği Kanopus-V uydusu ''yüksek çözünürlüklü ve askeri amaçlar için uygun bir araç'' konumunda.

ABD Başkanı Biden'ın yakın bir zamanda Putin ile görüşerek, başta siber saldırılar olmak üzere çeşitli konuları görüşmesi bekleniyor.

23°
açık