banner23

banner24

Qualcomm'a yeni CEO geliyor

Qualcomm’un şimdiki CEO'su emekliye ayrıldığını açıkladıktan sonra şirketin yeni CEO'su belirlendi.

TEKNOLOJİ 06.01.2021, 09:35
Qualcomm'a yeni CEO geliyor

Qualcomm’un yeni CEO’sunun 30 Haziran’da başa geçeceği açıklandı. Ünlü mobil işlemci ve kablosuz iletişim firması, 6 yıllık CEO’su Steve Mollenkompf’a veda ediyor. Yeni gelecek ismin şirketin yabancısı olmadığı söylendi.

Qualcomm’un şimdiki CEO’sunun emekliye ayrılacağını bildirdikten sonra yeni CEO’sunu uzaklara gitmeyip yakınlarda buldu. Qualcomm’un CEO’su, bünyesinde çalışan ve hala başkanlık görevini yürüten isim Cristiano Amon olacak. Şimdiki CEO stratejik danışman olarak işin başlangıcında Amon’a yardımcı olacak.

Mollenkompf emekliye ayrılıyor

CEO olmadan önce Qualcomm’un işlemci bölümünde olan Mallenkompf, bu görevinden sonra COO (Chief Operating Officer) görevini yürüttü. 2014’ten itibaren de şirketin CEO’su oldu. Mallenkompf şirket için önemli ve stratejik işler yapmış biri. Şirketin 4G, 5G Ar-Ge’sini yapıp piyasaya sürmesi, İnternet of Things(iot) ve RF Front End ve Automative gibi yeni sektörlere girişini sağlaması, şirketin tarihindeki en büyük satın alım olan Atheros transaksiyonunun başında olması gibi faaliyetleri sayabiliriz. Qualcomm eski CEO’suna vedasında şu açıklamalarda bulundu:

“O, bizi 3G, 4G ve şimdi de 5G pazarında lider yaptı. Şirkette bulunduğu sürece yaptığı çalışmalar ve emekleri sayesinde akıllı telefon pazarı bu kadar geniş kitlelere yayıldı ve yine onun sayesinde bu pazarda lideriz.”

Yeni CEO kim?

Şirketin çalışanı olan Cristiano Amon bir elektrik mühendisidir. Daha önce Ericson, Velecom ve Nec gibi firmalarda çalıştı. Qualcomm’a 1995’te katıldı. Başkanlık görevinden önce QCT (Qualcomm CDMA Technologies) bölümünde başkanlık yaptı ve Snapdragon Platformu bölümünde lider mühendisliği ve başkanlığı görevlerini yürüttü. Yakında görevini devredecek olan Mollenkopf, Amon hakkında güzel şeyler söyledi. Mollenkopf yeni CEO için, “O bizim birçok projemize öncülük etmiş, lider karakterde biri. Cristiano’nun CEO’luğunda şirketin yeni teknolojiler icat etmeye ve tüm paydaşlarımız için yüksek bir katma değer sağlamaya devam edeceğine güvenim tam.” ifadelerinde bulundu.

banner34