banner23

banner26

banner24

Qualcomm, Huawei için kulis yapıyor

ABD'nin Huawei ile ortaklık yapmak isteyen şirketlere getirdiği lisans şartı, Qualcomm'u harekete geçirdi. Şirket, Huawei'ye yonga satabilmek için kulis yapıyor.

TEKNOLOJİ 10.08.2020, 11:24
Qualcomm, Huawei için kulis yapıyor
banner34

ABD, Huawei ile yapılan ihracat faaliyetlerine kısıtlama getirmişti. Amerika menşeli bilişim şirketi Qualcomm, Huawei ile iş yapabilmek adına ihtiyaç duyduğu lisansa sahip olmak için ABD hükumetinden destek sağlamaya çalışıyor. 

ABD, Huawei'ye yarı iletken ihracatını kısıtlamıştı

Huawei akıllı telefon ve telekom ekipmanlarında kullandığı yarı iletkenleri tasarlamak ve geliştirmek için ABD teknolojisi ve yazılımlarını kullanıyordu. Aylar önce ABD Ticaret Bakanlığı, Amerikan teknolojilerini içeren yarı iletkenlerin Huawei'ye satışını engellemek için bir genelge çıkardı. Genelgeyle, Amerikan teknolojilerini kullanan yabancı üreticilere, Huawei ile ortaklık yapmadan önce ABD'den lisans almaları zorunluluğu getirildi. 

Huawei Kirin yongalarını üretemez oldu 

Yasağın ardından Tayvan menşeli yarı iletken üretim şirketi ve Huawei'nin önde gelen ortaklarından TSMC, 15 Eylül'den itibaren Huawei ile HiSilicon yonga üretimi ortaklığını keseceğini açıklamıştı. Ortaklığın bitmesiyle Huawei de 15 Eylül'den sonra Kirin yonyası üretimini gerçekleştiremeyeceğini ilan etti.

Qualqomm kulis yapıyor

Amerikan şirketi Qualqomm, Huawei'ye çip satabilmek için destek sağlamaya çalışıyor. Lisansı alabilmek için ABD hükümeti içinde kulis yapma gayretinde olan bilişim şirketi, ABD'nin pazardaki konumunun sarsılacağını öne sürüyor. Amerikalı yonga üreticisi en son, "Eğer Qualcomm ihracat lisansına tabi ancak yabancı rakipleri değilse; ABD hükûmeti politikası, Çin ve ötesinde 5G yonga seti pazar payında hızlı bir değişime neden olacaktır." diyerek hükümet politikasının olası kötü sonuçlarının altını çizdi. 

Qualcomm: Bu politika Amerika'yı 5G'de zayıflatacak

Huawei'nin ABD'li olmayan bir şirketle anlaşması halinde, ABD'nin 5G alanında gerileyeceğini savunan şirket bu durumu "ABD çıkarları için kabul edilemez bir sonuç" şeklinde nitelendiriyor.

26°
açık