banner23

banner26

banner24

banner25

Robot süpürgeler ile evdeki sesler dinlenebilir

Yapılan araştırmalar sonucunda robot süpürgelere sızma işlemi gerçekleştirildi ve bu cihazların ortamdaki sesleri kaydedebileceği tespit edildi.

TEKNOLOJİ 20.11.2020, 09:44
Robot süpürgeler ile evdeki sesler dinlenebilir
banner34

ABD'de Maryland Üniversitesi'nden bir grup araştırmacı robot süpürgelere sızmayı başardı. Söz konusu işlem ile robot süpürgelerin ortamdaki sesleri kaydetmek için kullanılabileceği de ortaya çıkmış oldu. 

Araştırmacılar, normalde mikrofonu olmayan bu robotları, sinyal işleme ve derin öğrenme tekniklerini kullanarak birer kayıt cihazına dönüştürdü. Aynı zamanda araştırmacılar tarafından, ışık algılama ve uzaklık ölçme "Lidar" teknolojisi bulunan bütün cihazlara, söz konusu yöntemle erişim olabileceği belirtildi. 

Mikrofonlarının olmaması bir şeyi değiştirmiyor

Konuya dair çalışmalar, Bilişim Topluluğu ACM'nin konferansında paylaşıldı. Konuyla ilgili Nirupam Roy, "Hiçbir şey düşünmeden bu cihazları evimize getiriyoruz. Ama çalışmamızla mikrofonları olmamasına rağmen, bu cihazların navigasyon için kullandığı sistemlerini başka bir amaca uygun hale getirebileceğimizi, evdeki konuşmaları dinlemek için kullanabileceğimizi ortaya koyduk." dedi.

Söz konusu açık, menfaati olanları harekete geçirebilir

Robot süpürgelerdeki Lidar teknolojisi sayesinde cihazlar, lazer ışınları yansıtarak yönünü buluyor ve eşyalara çarpmıyor. Lidar teknolojisinde sinyalin gidişiyle dönüşü arasındaki zaman farkı temel alınmak suretiyle uzaklık ölçümü yapılıyor. Uzmanlara göre, robot süpürgelerin odalar için kaydettikleri haritalar sıklıkla bulut sistemlerinde depolanıyor ve bunun gizlilik konusunda bir ihlal olduğunu da belirtiliyor.

Robot süpürgeler aracılığıyla ortamlarda kaydedilenler, pek çok kişinin menfaatlerini besleyebilir. Uzmanlar, reklam verenlerin kullanıcıların ekonomik durumu veya ev büyüklüğü gibi bilgilere erişmek isteyebileceğine dikkat çekiyor.

32°
açık