banner23

banner26

banner24

banner25

Rus ordusu otonom mobil mutfakları bünyesine kazandırıyor

Rus ordusu, -45 ile +50 dereceye arasındaki sıcaklıklarda çalışma kabiliyetine sahip otonom mobil mutfakları sahada kullanmaya hazırlanıyor.

TEKNOLOJİ 30.05.2021, 16:48
Rus ordusu otonom mobil mutfakları bünyesine kazandırıyor
banner34

Rusya, Kafkasya-2020 tatbikatlarını başarıyla tamamlayan AMPP-150 otonom mobil mutfaklarını envantere ekleyecek. Otonom mobil yemek istasyonları, bir KS-150 yemek deposu ve bir CA-50 yemekhaneden oluşuyor.

Tehnowar.ru’nun haberine göre mobil mutfaklar; yüzde 98 oranında neme dayanıklı, 900 litre suyu 70 dakikada ısıtma kabiliyetine sahip ve aynı anda 50 kişiye hizmet verebilecek. Mobil mutfak birkaç kişi tarafından yarım saatten az bir sürede kurulabiliyor. Öte yandan, ağır kamyon üretiminde dünyanın önde gelen 10 şirketinden biri olan KamAZ tarafından üretilen dört tekerli şasi tabanı sayesinde mutfağın hareket kabiliyetinin de oldukça iyi seviyede olduğunun altı çizildi. Rusya Federasyonu Savunma Bakanlığı Kaynak Destek Departmanı Gıda Bölümü Başkanı Sergey Nihelman tarafından yapılan açıklamada, CA-50 yemekhanesinin sabit yemekhaneden hiçbir farkı olmadığı vurgulanırken, mutfakta havalandırma ve iklimlendirme sistemlerinin bulunduğu ifade edildi.

Saklama biriminin askerî personelin 5 günlük yemek ihtiyacına ek olarak 1000 litreye yakın su taşıma imkanı sağladığı bilgisi kamuoyuyla paylaşılırken, mutfağın kızartma fırını, sıcak hava buharlı fırını, buzdolapları ve pişirme bloğuna sahip olduğu açıklandı. Ayrıca askerî personelin istediği yemeği uzaktan kumandayla seçebileceğinin ve otonom mutfağın yemeği hazırlayacağının altı çizildi.

Nihelman Rusya’nın, üslerden uzakta görev yapan askerlerine ne kadar büyük bir konfor sağladığını vurguladı. Haberde, tüm bu gelişmelerin yaşanmasında ordunun özel şirketlerle çalıştığı belirtilirken, menülerin uzmanlar tarafından besin değerleri ve kalorilerine dikkat edilerek oluşturulduğu bilgisine yer verildi.

19°
açık