banner23

banner24

Rusya'dan UUİ'deki iş birliğini sonlandırma kararı

Rusya, Ukrayna'yı işgal etmesi sebebiyle uygulanan yaptırımlar kaldırılıncaya kadar Uluslararası Uzay İstasyonu'ndaki (ISS) iş birliğini sonlandırma kararı aldı.

TEKNOLOJİ 04.04.2022, 11:32
Rusya'dan UUİ'deki iş birliğini sonlandırma kararı

Batılı devletlerin Rusya'ya yaptığı yaptırımlar Rusya'ya bazı iş birliklerini bitirme kararı aldırdı.

Daily Mail'in haberine göre Rusya Uzay Ajansı Roscosmos Başkanı Dmitriy Rogozin, Rusya'nın yörünge laboratuvarında artık NASA ve Avrupa Uzay Ajansı da dahil olmak üzere uzay ortaklarıyla çalışmayacağını söyledi.

Başkan Dmitry Rogozin, Twitter'da yaptığı açıklamada ise devam eden projelerin tamamlanması için Kremlin'e bir zaman çizelgesi sunacağını söyledi. 

ISS'deki çoğu astronot şu anda Rus Soyuz uçuşlarında Dünya'ya dönse de Elon Musk'ın SpaceX Crew Dragon'u, mürettebatı uzay istasyonuna taşımaya devam ediyor 

Mevcut mürettebat üç Amerikalı (Kayla Barron, Thomas Marshburn, Raja Chari), üç Rus (Oleg Artemyev, Denis Matveev, Sergey Korsakov) ve bir Alman'dan (Matthias Maurer) oluşuyor.

Soğuk Savaş sonrası yumuşamanın bir sembolü olan ISS; ABD tarafından gelen yaşam desteği ve Rusya tarafından Dünya'ya düşmesini engelleyen itiş gücü ile iki kritik bölüme sahip.

banner34