banner23

banner26

banner24

Rusya Federal Uzay Ajansı, SpaceX'e rakip oldu

Rusya Federal Uzay Ajansı, yeniden kullanılabilir uzay aracı üretimi için yeni bir anlaşmaya imza attı. 2025'te ilk yolculuğunu yapması planlanan proje ile SpaceX'e göre oldukça düşük maliyet sunulmasının rekabeti alevlendireceği düşünülüyor.

TEKNOLOJİ 05.10.2020, 10:49
Rusya Federal Uzay Ajansı, SpaceX'e rakip oldu
banner34

Rusya Federal Uzay Ajansı (Roskosmos) ve Yeniden Kullanılabilir Taşıma Uzay Sistemleri (RTSS) şirketi, Uluslararası Uzay İstasyonu'na (ISS) kargo taşıyabilen bir uzay aracı geliştirmek için 5 yıllık bir iş birliği anlaşması imzaladı. Bu ortaklık ile SpaceX tarafından üretilen Crew Dragon uzay aracıyla rekabet edilecek.

Planlanan rakam kayda değer bir maliyet farkını gösteriyor

Russia Today'in haberine göre, yeniden kullanılabilir Rus projesinin daha düşük fiyatlı olacağı tahmin ediliyor. Öyle ki, Crew Dragon ile yapılan bir dönüş yolculuğunun maliyeti 150 milyon dolarken; Rusya'nın yeni projesinde bu fiyatın, 69 milyon dolar olması planlanıyor.

Rusya henüz yeniden kullanılabilir bir uzay aracına sahip değil. Anlaşma kapsamında 2024 yılına kadar tamamlanması planlanan Argo isimli kargo gemisi ile 2025'ten itibaren ISS'ye yılda 3 adede kadar fırlatma gerçekleştirileceği söyleniyor. Ayrıca Argo ile 2000 kilogramlık kargonun uzaya teslim edilebileceği ve bunun 1000 kilogramının Dünya'ya geri getirilebileceği de verilen bilgiler arasında bulunuyor. 

28°
açık