banner23

banner24

Rusya: Huawei ile iş birliğine hazırız

Rusya Dışişleri Bakanı, ülkeye ciddi yatırımlar yapan teknoloji şirketi Huawei ile 5G teknolojisi için ortaklık yapmaya hazır olduklarını söyledi.

TEKNOLOJİ 24.08.2020, 10:14
Rusya: Huawei ile iş birliğine hazırız

Huawei son zamanlarda Çin-ABD çekişmesinin odak noktasındaki şirket olarak çeşitli kısıtlamalarla gündeme geldi. ABD tarafından "ulusal güvenliği tehdit ettiği" yönünde suçlamalarla karşılaşan şirkete, Çin sahip çıkmıştı. ABD'den Huawei'nin Çin Komünist Partisi'nin bir kolu olduğu ve şirketin bu doğrultuda çalıştığı söylemleri ortaya atılırken, Çin tarafından şirketlerinin bütün meşru hakları savunacakları bildirilmişti. En son "ulusal tehdit" suçlamalarını reddeden Çin yetkililerinin, ABD'nin böyle bir yönü olduğunu düşündürecek şekilde açıklama yapması çekişmeyi daha yüksek bir boyuta ulaştırmıştı. Bütün bu çalkantıların arasında Rusya'dan Huawei ile iş birliğine dair açıklama geldi.

Rusya Dışişleri Bakanı: Huawei ile işbirliğine hazırız

Şirket politik kavgaların odak noktasındayken yeni bir haberle gündem yeniden şekillendi. Haziran 2019'da Huawei ile Rusya'nın en büyük telekom şirketi MTS arasında bir anlaşma imzalanmıştı. Söz konusu anlaşmayla 2020'de Rusya'da bir 5G ağı geliştirilmesine karar verilmişti. cnTechPost'un haberine göre Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, Rusya'nın 5G teknolojileri için Huawei ile iş birliği yapmaya hazır olduğunu söyledi.

Huawei'den Rusya'ya 10 milyon dolarlık yatırım

Huawei Rusya'ya ciddi yatırımlar yapıyor. Şubat 2020'de Rusya'da gerçekleşen bir geliştirici etkinliğinde Huawei, Huawei Mobil Hizmetler ekosistemini geliştirmek için Rusya'ya 10 milyon dolar yatırımda bulunacağını duyurdu. Etkinliğe katılan Huawei Rusya şubesi yöneticileri, Rus geliştirici topluluğuna Huawei'nin ekolojik entegrasyonuna aktif olarak dahil olma davetinde bulunduklarını söyledi. Aynı zamanda yetkililer tarafından Rusya'ya yapılan yatırımların devam edeceği de belirtildi.

Mart ayında da Huawei, Rusya'nın en büyük bankası Sberbank ile bulut hizmetleri için anlaşmıştı. Yatırımlar ve iş birliği çabaları sonuçsuz kalmadı ve ikinci çeyrekte Rusya'nın çevrimiçi akıllı telefon satışlarında ciddi bir artış görüldü. Huawei en yüksek pazar payına ulaştı.

banner34