banner23

banner24

Rusya'nın yeni laboratuvarı için uzay yürüyüşü yapıldı

Rusya'nın Uluslararası Uzay İstasyonu'ndaki bölümünün yeni bir laboratuvar modülü için hazırlanması adına iki Rus kozmonot uzay yürüyüşü yaptı.

TEKNOLOJİ 19.11.2020, 15:35
Rusya'nın yeni laboratuvarı için uzay yürüyüşü yapıldı

Uluslararası Uzay İstasyonu’dan (ISS) 2 Rus kozmonot, Çarşamba günü Uluslararası Uzay İstasyonu'nun dışında bir uzay yürüyüşü gerçekleştirdi. Sergey Ryzhikov ve  Sergey Kud-Sverchkov, yeni bir modül için uzay istasyonunun "Rus" bölümünün dışını hazırladı. Bu işlem iki Rus kozmonotun ilk uzay yürüşüydü. 

Sergey Ryzhikov (Sergey 1) ve Sergey Kud-Sverchkov (Sergey 2), yaklaşık 7 saat süren uzay yürüyüşü süresince 3 Amerikalı ve 1 Japon’u içeride bıraktı. Crew-1 mürettebatı olarak isimlendirilen söz konusu 4 astronot, 15 Kasım 2020 tarihinde SpaceX Falcon 9 roketi ile yolculuğa başlamış ve 27 saatlik bir yolculuğun ardından varış işlemi tamamlanmıştı. SpaceX kapsülünün uzaya ulaşmasının ardından Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki nüfus 7’ye ulaştı. SpaceX ekibi gibi Rus kozmonotlar da bahara kadar gemide kalacak.

Yeni laboratuvar modülü seneye fırlatılacak

Associated Press'in haberine göre, kozmonotlar çıkışın ardından Rusya’nın en eski kompartımanı Zarya’daki sıvı akış düzenleyicisini değiştirmelerini engelleyen zor bir cıvatayla karşılaştı. Bir NASA yorumcusu, eski düzenleyicinin 1998’de başlatılan uzay istasyonunun ilk parçası olan Zarya üzerinde hala çalıştığını ve takasın daha sonraki uzay yürüyüşüne erteleneceğini söyledi.

Ryzhikov ve Kud-Sverchkov’un yeni laboratuvara yer açmak için Rusya’nın eski Pirs uzay yürüyüşü kompartımanını hizmet dışı bırakması gerekiyordu. kozmonotlar bu görevde ilk adım olan bir anten kablosunun yerini değiştirme işleminde daha iyi şanslar elde etti. Pirs modülü gelecek sene “Nauka” (Bilim [Rusça]) araştırma laboratuvarı için kaldırılacak. Bütün bunları yapabilmek için Rusya’nın birkaç kere daha uzay yürüyüşü faaliyeti gerçekleştirmesi gerektiği öne sürüldü. Bahsedilen plan, Pirs’e bir kargo gemisi bağlamayı gerektiriyor.

13 metre uzunluğunda ve 22 ton ağırlığındaki laboratuvar seneye, güçlü bit Proton roketi ile Kazakistan’dan fırlatılacak.

banner34