banner23

banner26

banner24

banner25

Rusya, Twitter'a yönelik kısıtlama kararını erteledi

Rusya, "ülke genelinde Twitter'ın yavaşlatılması" kararını, yeniden gözden geçirmek amacıyla 15 Mayıs'a erteledi.

TEKNOLOJİ 05.04.2021, 11:46
Rusya, Twitter'a yönelik kısıtlama kararını erteledi
banner34

Rusya, ABD merkezli sosyal medya uygulaması Twitter’ın hızının yavaşlatılmasıyla ilgili kararını yeniden gözden geçirme kararı aldı.

Rusya Federal Bilgi Teknolojileri ve Kitle İletişim Denetleme Kurumu (Roskomnadzor) yeni yaptığı açıklamada, “Twitter'ın Rusya'daki kendi moderasyon hizmetinin ilkelerini ve hızını ilk kez değiştirme ve bu bağlamda yasaklanmış içeriğin önemli bir bölümünü kaldırma kararını dikkate alarak bir sonraki tedbire geçmemeye karar verdi. Sosyal ağın ülke topraklarındaki çalışmasını tamamen engelleyerek Twitter trafiğini kısıtlamak için önlemi 15 Mayıs'a kadar uzattı.” ifadesine yer verildi.

Rusya Federal Bilgi Teknolojileri ve Kitle İletişim Denetleme Kurumu 10 Mart’ta yaptığı açıklamada ise 2017 yılından itibaren intihar, müstehcen ve uyuşturucuya özendiren içeriklerin kaldırılması için Twitter’a 28 binden fazla talep gönderildiğini açıklamıştı.

Kaldırılmasının talep edildiği içeriklerden 3 bin 168‘inin silinmediğinin bilgisine yer verilen açıklamada, “Rus vatandaşlarını korumak ve yasalara uymaya zorlamak için Twitter’ın hızının 10 Mart itibarıyla yavaşlatılmasına karar verildi.” ifadesinde bulunmuştu.

Rusya, Twitter’a verdiği ek sürenin sonunda kararlara uyulup uyulmadığını kontrol ederek Twitter’ın ülkedeki geleceğine karar vermesi bekleniyor.

13°
parçalı bulutlu