banner23

banner26

banner24

banner25

Rusya uzaya silah yollamakla suçlanıyor

İngiltere Savunma Bakanlığı, Rusya’nın uzaya silah olarak kullanılabilecek bir cisim gönderdiğini iddia etti.

TEKNOLOJİ 24.07.2020, 15:58
Rusya uzaya silah yollamakla suçlanıyor
banner34

İngiltere, Rusya’yı uzaydaki barış ortamını bozmakla suçladı. İngiltere Savunma Bakanlığı, Rusya’nın bu davranışının uzaydaki uyduları ve uzay sistemlerini tehlikeye attığını ve Rusya’nın bunun gibi bir daha deneme yapmamasını istedi.

ABD de İngiltere gibi bu Rusya'yı kınadı. Amerika Birleşik Devletleri Uzay Komutanlığı, Rusya'nın "Cosmos 2543" adlı uydusundan yörüngeye yeni bir cisim bıraktığını iddia etti.

ABD, Rusya’nın uydu karşıtı bir silahı test ettiğini nisan ayında da iddia etmişti. ABD Hava Kuvvetleri Uzay Komutanı General Jay Reymond, Rusya’nın uzayda silahlanmasının ABD’nin uzay üzerine yoğunlaşmış bir askeri kuvvet kurma nedenlerinden biri olduğunu söyledi.

ABD Dışişleri Başkan Yardımcısı Christopher Ford, Rusya’nın bu silahları test ederken aynı zamanda uzay silahlarının kontrol edilmesini istemesini ikiyüzlülük olarak nitelendirdi.  

Donald Trump ise Vladimir Putin’e Rusya ve Çin ile bu pahalı silahlanma yarışına girilmemesi gerektiğini söyledi. Ayrıca Trump, Silah kontrol düzenlemelerinde bir gelişme sağlamalarını umduğunu da dile getirdi.

22°
parçalı az bulutlu