banner23

banner24

Rusya’dan Google’a para cezası

Teknoloji şirketi Google, kişisel bilgilere yönelik yasayı ihlal ettiği gerekçesiyle bir Rus mahkemesi tarafından 3 milyon ruble para cezasına çarptırıldı.

TEKNOLOJİ 29.07.2021, 16:32
Rusya’dan Google’a para cezası
banner46

İnternet hizmeti sunan küresel şirketler, ülkelerin kişisel verileri korumaya alan yasalarını ihlal ederek zaman zaman çeşitli cezalara çarptırılıyorlar.

Rusya’da bir mahkeme, Google’ın Rusya’daki kişisel bilgilerin korunmasına yönelik yasayı ihlal etmesinden dolayı şirketin kurallara uymadığı hükmüne vararak Google’a 3 milyon ruble para cezası verdi.

Rusya Federal Bilgi Teknolojileri ve Kitle İletişim Denetleme Kurumu'nun (Roskomnadzor) Google aleyhinde açtığı dava, başkent Moskova’daki Taganskiy Mahkemesi’nde görüldü.

Rus yasaları gereğince Google’ın kullanıcılara ait verileri Rusya’da depolaması gerekiyor. Google dışında Rusya'daki kişisel bilgilerin korunmasına yönelik yasaya uymayan LinkedIn, Facebook ve Twitter'a da farklı cezalar verilmişti. LinkedIn sitesi 2016 yılında yasaklanmış, Facebook ve Twitter ise geçen yıl toplamda 8 milyon ruble para cezasına çarptırılmıştı.

banner34
25°
açık