banner23

banner26

banner24

banner25

Rusya’dan TikTok ve Vkontakte’ye yasa dışı protesto uyarısı

Rusya Federal Bilgi Teknolojileri ve Kitle İletişim Denetleme Kurumu, TikTok ve Vkontakte’e yasa dışı protestoya teşvik eden yayınlar hakkında uyarı yaptı.

TEKNOLOJİ 22.01.2021, 10:21
Rusya’dan TikTok ve Vkontakte’ye yasa dışı protesto uyarısı
banner34

Rusya Federal Bilgi Teknolojileri ve Kitle İletişim Denetleme Kurumu (Roskomnadzor), TikTok ve Vkontakte’ye gençleri izinsiz protestolara katılmaya teşvik eden yayınlarını durdurmaları yönünde bir uyarı yazısı gönderdi.

Roskomnadzor tarafından konuyla ilgili "Gençleri izinsiz protestolara katılmaya teşvik eden yasadışı içeriklerin platformlarda yayılmasını önlemek için derhal kapsamlı önlemler alınmasını talep ediyoruz.” şeklinde bir uyarı açıklamasında bulunuldu. 

NTV'nin sitesinde yer alan habere göre, yasa dışı protestolara katılım çağrıları yapan internet sitelerine  erişim yasağı konmasını talep eden Rusya Başsavcılığı konuyla ilgili gerekli adımların atıldığını açıkladı.

Yasa dışı protestoların sebebi Aleksiy Navalnıy 

Kremlin’e muhalif 44 yaşındaki Aleksiy Navalnıy, 22 Ağustos 2020'de özel bir uçakla Omsk'tan Berlin'deki Charite Hastanesi'ne götürülmüştü. Navalnıy Almanya’dan döner dönmez Moskova’da gözaltına alınarak 18 Ocak’ta tutuklanmıştı. Navalnıy yanlıları da 23 Ocak’ta ülke çapında gösteri çağrısında bulunmuşlardı.

 

29°
açık