banner23

banner26

banner24

banner25

Silikon Vadisi şirketleri Teksas'a taşınıyor

Silikon Vadisi'nde yer alan teknoloji şirketlerinin çoğu, Teksas'ı daha cazip bularak merkezlerini buraya taşımaya başladı.

TEKNOLOJİ 15.12.2020, 12:53
Silikon Vadisi şirketleri Teksas'a taşınıyor
banner34

ABD'nin Kaliforniya eyaletinde bulunan Silikon Vadisi'ndeki teknoloji şirketlerinin merkezlerini Teksas'a taşımaları dikkat çekti. 

KTVU Fox 2 tarafından yapılan habere göre, HP Enterprise firması genel merkez personelini Teksas’a taşınıyor. Aynı şekilde yazılım devi Oracle şirketinin de Teksas'ın başkenti Austin'e taşınacağı öğrenildi. Geçen günlerde Tesla ve SpaceX'in kurucusu Elon Musk da şirketlerini Teksas'a taşıdığını duyurmuştu.

Merkezlerini taşıyan üç büyük Silikon Vadisi oyuncusu, Teksas’ın Kaliforniya’dan daha teknoloji canlısı olduğunu söyledi. Dot-com kazasından ve 2007’den 2009’a kadar süren büyük durgunluktan kurtulan Silikon Vadisi’nin “göçlerden” nasıl etkileneceği merak konusu oldu.

Silikon Vadisi’nden bir yetkili, taşınan şirketlerin Silikon Vadisi’nden ayrılmadığını ve burada insanları istihdam etmeye devam ettiklerini söyledi. Yetkili, şirketlerin vergi ve finans gibi çeşitli nedenlerle merkezlerini taşımayı seçtiklerini belirtti.

13°
açık