banner23

banner26

banner24

banner25

SpaceX'e lisans ihlali yaptığı için soruşturma başlatıldı

SpaceX şirketinin gerçekleştirdiği yüksek irtifa testleri sonucunda ABD Federal Havacılık İdaresi soruşturma başlattı.

TEKNOLOJİ 30.01.2021, 11:14
SpaceX'e lisans ihlali yaptığı için soruşturma başlatıldı
banner34

SpaceX'in aralık ayında test ettiği yüksek irtifa uçuşunun ardından yaşadığı "patlama" hadisesinde, Federal Havacılık İdaresi'nin (FAA) test lisansını ihlal ettiği öne sürüldü. FAA, yapılan test sonunda patlama yaşanması ve lisans ihlali gerekçesiyle SpaceX'e yönelik soruşturma başlattı.

The Verge tarafından yapılan habere göre Elon Musk'ın "aceleci" Mars roketi testi, FAA yetkililerini ek inceleme yapmaya yöneltti. Aralık ayında yüksek irtifa testi gerçekleştirilen Starship SN8 uzay aracı iniş esnasında patlasa da Elon Musk ve ekibi bunu bir başarı olarak değerlendirmişti.

Meseleyi gündeme getiren iki kişi, söz konusu soruşturmanın yalnızca patlamayla ilgili olmadığını ve SpaceX'in FAA tarafından belirlenen şartlara uymayı reddetmesinin de soruşturmayı tetiklediğini belirtti. Test uçuşunun hangi aşamasında FAA kurallarının ihlal edildiği belirsiz olsa da açıklama sahipleri bu konuyu netleştirmekten imtina etti. 

FAA'dan açıklama yapıldı

Cuma günü FAA Sözcüsü Steve Culm bir açıklama yaptı ve "FAA, fırlatma lisansını değiştirme başvurusunun bir parçası olarak şirket tarafından sağlanan ek bilgileri değerlendirmek için, SpaceX ile çalışmaya devam edecek." dedi. Culm açıklamalarına, FAA'in kamu güvenliğini koruma sorumluluğundan ödün vermeyeceğini de ekledi. 

Elon Musk'tan tepki

Başlatılan incelemelerin SpaceX'in geçen Perşembe günü gerçekleştirmeyi planladığı Starship SN9 test uçuşu girişimini de etkilediği bildirildi. Starship SN9 roketi yakıtla yüklenmişti ve uçmaya hazırdı. Süreçten sıkılan Elon Musk, Twitter'dan tepki gösterdi ve FAA uzay bölümünün bozuk bir yapıya sahip olduğunu aktardı. FAA'in kurallarını eleştiren Musk,"Bu gidişle insanlık Mars'a gidemeyecek." ifadelerini kullandı.

10°
açık