banner23

banner24

SpaceX, Falcon 9 ile yeni bir rekor kırdı

Starlink projesi için 60 uyduyu uzaya fırlatmak adına Falcon 9 roketini 7'inci kez kullanan SpaceX yeni bir rekora imza atmış oldu.

TEKNOLOJİ 25.11.2020, 12:51
SpaceX, Falcon 9 ile yeni bir rekor kırdı

Starlink projesi kapsamında devamlı uzaya uydu gönderen SpaceX, yeni gönderilen 60 uydu için yine Falcon 9 roketini kullandı. Bu işlemde Falcon 9'un kullanılış sayısının 7'ye ulaşması ile yeni bir rekora imza atılmış oldu. SpaceX tarafından Twitter üzerinden fırlatma işlemi duyuruldu.

Uzay araçlarında "yeniden kullanılabilirlik" her geçen gün daha da önem kazanıyor

Yeniden kullanılabilir uzay araçları konusunda gelişme hedefi, uzun süredir dünyanın pek çok ülkesinin gündemindeki yerini koruyor. Yeniden kullanılabilir uzay araçları, fırlatma maliyetlerini doğal olarak düşürüyor. Bu bağlamda SpaceX'in Falcon 9 ile gerçekleştirdiği 7'inci fırlatma işleminin de bugüne kadar ki en maliyeti düşük fırlatma işlemi olduğu öne sürülüyor. Uzay taşımacılığında aynı fırlatma aracının defalarca kullanılmasıyla sağlanacak tasarruftan dolayı SpaceX şirketinin önde gelen hedeflerinden birini, bu alanda gelişmek oluşturuyor. 

Starlink projesi incelendiğinde, "yeniden kullanılabilirlik" unsurunun neden bu kadar önemli olduğu da anlaşılıyor. Genel olarak cazip bir tasarruf imkanı sunan yeniden kullanım işlemi, sürekli uzaya uydu fırlatılmasını ön gören Starlink projesi kapsamında daha fazla önem arz ediyor. Maliyeti düşük ve hızlı internet için yörüngede bir uydu ağı kurmak fikri üzerine inşa edilen Starlink projesi için en son gönderilen 60 uydu, Florida eyaletindeki "Cape Canaveral" isimli merkezden fırlatıldı.

Starlink uydularının fırlatılma anı SpaceX'in resmi Twitter hesabından paylaşıldı. 

banner34